SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Göllüce’deki mera direnişi sürüyor

Bu haber 04 Aralık 2015 - 11:55 'de eklendi.

İzmir’in Göllüce Köyü’nde Türkiye’ye emsal olacak mera mücadelesi yaşanıyor.

Devletin meraları özel şirketlere vermesinin hukuka aykırı olduğunu öne süren Göllüce Köyü halkı, Torbalı Meydanı’nda protesto eylemi yaptı. Köylüler “Yaşam hakkımızı savunuyoruz” derken, Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Avukat Şehrazat Mercan, devletin derhal tapu iptal davası açarak merayı köylülere vermesi gerektiğini söyledi.Mercan, “Köylü aç kalırsa herkes aç kalır” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi, AKP İktidarı’nın meraları köylünün elinden alarak yapılaşmaya açmak ve rantçılara peşkeş çekmek istediğini öne sürdü. Haberi SÖZCÜ’den öğrendikten sonra TBMM’de soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Sorunun takipçisiyiz. Köylü sahipsiz değildir” diye konuştu. Bayır, Göllüce Direnişi’nin tüm yurtta meraları elinden alınma tehdidi ile karşı karşıya olan köylüler için emsal teşkil ettiğinin altını çizdi. Basın açıklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Torbalı Kaymakamlığı ve Torbalı Belediyesi’ne dilekçeler verilerek, mera vasfının bozulmaması, fiili müdahalenin önlenmesi, korunması ve tapu iptal davası açılarak meranın köylülere tahsisi için sicil kaydının yapılması istendi.

“MERAMIZ ALINIRSA AÇ KALIRIZ”

İzmir’in Torbalı İlçesi’ne bağlı Göllüce Köyü’nde geçimini hayvancılık ile sağlayan vatandaşlar, Defne Tarım AŞ isimli şirketin 1200 dönümlük merada hak iddia ederek köyü tel örgü ile çevirmesi üzerine çaresiz kaldı. Köyün merasında sicil işlemlerinin yapılmaması ve özel bir şirkete satılması üzerine hayvanlarını otlatacak yer kalmayan vatandaşlar, “Meramız elimizden alınırsa aç kalırız. Biz yaşam hakkımızı savunuyoruz” diye haykırdı. Köylünün sesini SÖZCÜ duyurdu.

“MERALAR BİZİMDİR, BİZİM KALACAK”

Demokratik direniş eylemlerini sürdüren ve hukuk mücadelesi başlatan köylüler hak arayışına Torbalı Meydanı’nda gerçekleştirdikleri eylemle devam etti. “Meralar bizimdir, bizim kalacak”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” sloganları atan köylüler bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Bahar Sağır ve Elvan Göbekli dile getirdi.

“ÜLKEMİZ İÇİN ÜRETTİK, ŞEHİTLER VERDİK”

Göllüce Merası İçin Mücadele Grubu adına yapılan açıklamada, “4342 sayılı Mera Kanunu ve Kadastro Kanunu’nun amir hükümleri gereğince meralar özel mülkiyete konu edilemez, tapu çıkarılamaz, tahsis edilmesi dahi çok sınırlıdır” denildi. Açıklamada, “Köyümüzdeki meralar yaşam ve geçim kaynağımızdır. Yüzlerce yıldır bu topraklarda koyununu, keçisini otlatarak yaşayan, milleti için üreten, ülkesi için Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, 1995’te Kars’ta şehit olan askerlerimizin, Kore’de gazi olan köy halkımızın varlık sebebi meralarımızın elimizden alınmaması için sizleri dayanışmaya davet ediyoruz. Bizler var olursak, üretirsek, kentler de yaşar” ifadeleri yer aldı.

“DEVLET TAPUYU İPTAL EDEREK MERAYI KÖYLÜLERE VERMELİDİR”

Köy halkının avukatlığını üstlenen Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Şehrazat Mercan da AKP İktidarı’nın Türkiye’nin her yerinde meraların kişilere tahsis edilmesinin önünü açmak istediğini belirten Mercan, bu yönde bir yönetmelik çıkarıldığını söyledi. Göllüce Direnişi’nin köylüyü perişan edecek uygulamayı engellemek için simge niteliğinde olduğunu belirten Mercan, “4342 sayılı mera kanunu, aynı zeytin ile ilgili kanun gibi özel bir kanundur. Tapuda Ahmet’in, Mehmet’in, Ayşe’nin adına yazılı olsa bile, eğer kadimden beri mera ise oraya devletin derhal dava açıp, tedbir istemesi, tapuyu iptal ettirmesi ve mera özel siciline kaydettirmesi gerekmektedir. Bir an önce Hazine dava açmalıdır” dedi.

BELEDİYE ŞİRKETİ MERAYA SOKMAMALIDIR”

Bütünşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından meraların tahsis yönü ile yerel yönetimlerin de yetki alanına girmesi nedeni ile belediyenin özel şirketin meraya girmesini derhal engellemesi lazım.

“KÖYLÜ AÇ KALIRSA HERKES AÇ KALIR”

Defne Tarım AŞ’nin SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Merada hayvan yemi ekeceğiz” dediğini hatırlatan Mercan, “Yem dahi ekemezsiniz. Meralara dokunamazsınız. Orada bildiğiniz usul ile tarım yapmak mümkün değildir” diye konuştu. Mercan, “Biz onları açlığa mahkum ettirmeyiz. Bu hepimizin, köylünün de kentlinin de sorunudur. Köylü aç kalırsa herkes aç kalır. Göllüce merasını gerçek sahibi olan köylülere bırakacağız” dedi.

MERALAR RANTA PEŞKEŞ ÇEKİLECEK

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi ise “Kanundaki değişiklikler ile merada yapılmak istenen vasfını değiştirerek konut, enerji, maden ve benzeri amaç dışı kullanımlara açmaktır. Yani meraları köylünün elinden alarak ranta peşkeş çekmek için kanunda değişiklikler yapılmaktadır” tespitinde bulundu.

“ET İTHALATI YERİNE KÖYLÜ DESTEKLENMELİ”

Çiftçi, “Meralar sadece hayvan otlatma alanı değildir, aynı zamanda yaşam alanıdır. Doğadaki mikroorganizmalar için önem taşımaktadır. Ayrıca Türkiye’de et sorunu yaşanırken, ithalat yapılırken, yapılması gereken kendi köylümüzün hayvancılık üretimini destekleyerek sağlıklı et ürünleri elde etmektir” dedi.

BAYIR : SÖZCÜ’DE İZLEDİM, ÖNERGE VERDİM

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da Göllüce Direnişi’ne destek vermek için eylem alanına geldi. Söz konusu haberi SÖZCÜ TV’de izlemesinin ardından konu hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yanıtlaması için soru önergesi verdiğini söyleyen Bayır, “Merayı tel örgü ile çevirerek, köylülere ‘Burayı terk edin’ denilmektedir. Ben bunu kınıyorum. Köylülerimiz yıllardır olduğu gibi burada yaşamlarını devam ettirmek istemektedirler. Devletin bu sorunu çözmesi için verdiğim önergeye bakanlığın cevabını bekliyorum. Bu işin takipçisiyiz. Kimse köylülerimizin sahipsiz olduğunu zannetmesin” diye konuştu. Bayır, “Bu sorun Göllüce’de çözülürse bütün ülkede çözülecek”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.