SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Facebook’tan hakaret eden kadın 7 yıl hapse mahkum edildi

Bu haber 17 Aralık 2015 - 9:48 'de eklendi.

Facebook’tan yaptığı paylaşım Chayapha isimli kadını yaktı. Askeri mahkeme, Taylandlı kadına ‘kışkırtma ve kraliyet ailesine hakaret’ten 7 yıl hapis cezası verdi.

Tayland’da bir kadın Facebook hesabında yaptığı paylaşım sebebiyle yedi yıl hapse mahkum edildi.

KRALİYET AİLESİNE HAKARET CEZAYI İKİYE KATLADI

İnsan Hakları Tay Avukatlar grubundan Thanathorn Thananon, adının Chayapha olduğunu belirttiği kadının yaptığı paylaşım yüzünden askeri mahkeme tarafından ‘kışkırtma ve kraliyet ailesine hakaret’ten yedi yıla mahkum edildiğini belirtti. Askeri mahkemenin ilk önce bu paylaşımın halkı kışkırtıcı nitelikte olduğu kararına vardığı; ancak yetkililerin teftişi sırasında paylaşımın kraliyet ailesine hakaret de içerdiğinin ortaya çıkmasıyla birlikte 14 yıl hapis cezasına karar verildiği vurgulandı.

7 YIL HAPSE MAHKUM EDİLDİ

Eşinden ayrı yaşayan ve 14 yaşındaki çocuğuna bakan anneye ceza indirimi uygulandı ve 7 yıl hapse mahkum edildi. Thananon ayrıca askeri mahkemede kadını savunacak bir hakimin de bulunmadığının altını çizdi.

KRAL’A HAKARET EDEN YANIYOR; REKOR CEZA 30 YIL

Son bir yıl içerisinde ‘lese majeste’ olarak adlandırılan yasa ile kraliyet ailesi hakkında olumsuz fikir beyan eden bir çok kişiye rekor hapis cezaları verildi. Kral Bhumibol Adulyadej’e hakaretten dolayı verilen en büyük ceza şuana kadar 30 yıl.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.