SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Esnaf, ‘sağlık hizmeti sürsün’ istiyor

Bu haber 18 Kasım 2015 - 13:21 'de eklendi.

SGK primini 2 ay boyunca ödeyemeyen esnaf, Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar ile yılsonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Esnaf Odası Başkanı Halil Gülcü, borçlu esnafın bu uygulamadan yeni yılda da yararlanması için girişimde bulunacaklarını söyledi

60 GÜNDEN fazla prim borcu olan esnaf sanatkarlar sağlık hizmetinden yararlanamıyordu. Bakanlar Kurulu Kararı ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar bu kapsamdaki üyelerimizin sağlık hizmeti alabilmelerinin önünü açı. Yılsonuna yaklaşıldığı şu günlerde Torbalı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halil Gülcü bir açıklama yaparak esnafın sağlık hizmetinin yeni yılda da devam etmesini istedi. Önceden prim borcu bulunan esnaf sanatkarın ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmeti alamadıklarını hatırlatan Gülcü, ‘1 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar bu kapsamdaki üyelerimizin sağlık hizmeti alabilmelerinin önü açılmıştır. Bu güzel bir uygulama ancak yılbaşından sonra da uygulamanın sürmesini talep ediyoruz. Bunun için İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ile görüşüp kendisinden bu konuda yeniden bir adım atmasını isteyeceğiz’ dedi.

EKONOMİK GERÇEKLER

 YURT genelinde olduğu gibi Torbalı’da da toplumun çoğunluğunun gelirinin sınırlı olduğuna dikkat çeken Esnaf Odası Başkanı Halil Gülcü, ‘İnsanlar özellikle bankalara karşı borç yükü altında. Bunun yanı sıra ekonomide belirli dönemlerde yaşanan dalgalanmalar, krizler de, insanların harcamalarını azaltıyor. Bir şekilde tüketimin kısılması ise, doğrudan halka mal ve hizmet sunan esnaf sanatkarlarımızın işlerinin azalmasına neden oluyor. Bu nedenle, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılardan olumsuz yönde en fazla Torbalı esnafımız etkilenmektedirler. Bu duruma rağmen esnaf sanatkarlarımız devlete karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye çaba göstermekte, ancak istemese de zaman zaman SGK primlerini düzenli şekilde ödeyememektedir. Primini 2 ay boyunca ödeyemeyen esnafımız sağlık hizmetlerinden de mahrum bırakılıyordu. Sağlık Bakanlığı Devlet Hastaneleri ile üniversite hastanelerince sunulan sağlık hizmetlerinden borçlu esnaf sanatkarın yararlanabilmesini sağladı. Zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren esnafımız ve aileleri için son derece önemli bu hizmet ne yazık ki önümüzdeki ayın sonunda bitecek. Bu uygulamanın devam etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

ESNAFIN BEKLENTİLERİ VAR 

SOSYAL Güvenlik alanında yeni hükümetten beklentilerinin olduğuna değinen Gülcü açıklamasına şöyle devam etti. “Emekli esnaf sanatkarımız faaliyetini sürdürdüğü takdirde, emekli maaşından yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yapılmaktaydı. Hükümetimiz 5 puan indirim yaparak kesintiyi yüzde 10’a çekmiştir, bu karar da teşkilatlarımız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Yeni dönemde bu kesintinin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Askerlik borçlanması konusunda da hem esnaf sanatkarlar hem de diğer tüm vatandaşlarımız için beklentilerimiz bulunuyor. Askerlik bir vatan borcudur. Askerlik yapan esnaf sanatkarlar, işyerlerini geçici süre kapatmakta ya da devretmekte, askerlik süresi boyunca kendi geçimlerini temin etme, ileriye yönelik birikim yapma imkanı bulamamaktalar. Üyemiz emekliliğe yakın dönemde ise, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar nedeniyle, ancak ailesinin ve yanında çalışanın geçimini temin edebildiğinden, satın almak istediği askerlik süresi için maddi açıdan zorlanmakta, emekliliği gecikmektedir. Bu durum çalışan için de geçerlidir. Talebimiz, askerlik yapan vatandaşlarımızın askerlik sürelerinin sigortalılık süresi içine dahil edilmesi ve vatani görevini yaparak fedakarlıkta bulunan insanlarımıza kolaylık tanınması olacaktır.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.