SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Eşek ile gelen zenginlik

Bu haber 06 Kasım 2015 - 14:08 'de eklendi.

3 eşek alarak eşek sütü satmaya başlayan Abdullah Arslan kısa sürede bu sektörden iyi paralar kazandı. Önce eşek sayısını 40’a çıkaran Arslan minibüs, kamyon ve lüks bir otomobil aldı. Sektöre ilk girdiğinde dalga geçilen Arslan’a şimdi gıpta ediliyor.

ANADOLU insanının yüzyıllar boyu eli ayağı durumunda olan, birçok dağ köyünde ulaşım ve yük taşımacılığı amacıyla kullanılan eşeği Torbalı’da bir girişimci süt üretimi amacıyla kullanılıyor. Yıllar önce televizyonda gördüğü bir haber üzerine 3 eşek alarak eşek sütü satmaya başlayan Abdullah Arslan, kendisiyle dalga geçen onlarca kişiyi susturdu. Önce eşek sayısını artıran Arslan gün geçtikçe bu sektörden para kazanmaya başladı. Şimdilerde 40 eşeği olan Arslan, eşek sütü satmaya başladıktan bu yana bir kamyon, bir minibüs ve bir de lüks biri otomobil aldı. Evinin eksikliklerini de tamamlayan Arslan, çiftliğini genişletti.

HERKES ONUNLA DALGA GEÇİYORDU

Çapak Mahallesi’nde oturan çiftçi Abdullah Arslan, kendisine ait olan bir araziye eşek çiftliği kurmuştu. Buradaki eşeklerin sütlerini sağıp satan Arslan bu sayede insanlara ulaşılması güç olan eşek sütüne ulaştırıyor. 3 eşek ile süt üretimine başlayan Arslan, tam 40 eşeğe ulaştı. Arslan buna rağmen süt siparişlerini yetiştirmekte zorlanıyor. Çiftliklerinde eşek besleyen ve sütünü satan girişimci Aslan, eşek sütünün, başta astım, bronşit ve bazı kanser hastalıklarına iyi geldiğini belirtti. Eşek sütüne ilgi ise her geçen gün artarken Arslan eşek sütü sayesinde kötü olan durumunu da hayli düzeltti. İşe ilk olara adedi 3 olan eşek sayısını artırarak başlayan Arslan önce 20 hemen ardından da 40 eşeğe ulaştı. Minibüs, kamyon ve lüks marka bir araba alan Arslan, şu an mevcut sütlü eşeklerinden günde yaklaşık olarak 4 ile 8 litre arasında süt sağıyor. Kolay bulunmayan bu sütün litresi 80 liraya ulaştı. İlk başlarda arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini ifade eden Arslan şimdiler de arkadaşlarının bu sektöre girmek için kendisinden bilgi alışverişinde bulunduğunu kaydetti.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.