SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Ege’nin tohum üssü fidanlığı

Bu haber 03 Ağustos 2015 - 13:22 'de eklendi.

Torbalı Orman Fidanlığı’nda elde edilen tohumlar fidana dönüştürülerek dikilmek üzere Türkiye’nin birçok bölgesine gönderiliyor

Yetiştirdiği fidanları Türkiye’nin birçok bölgesine gönderen İzmir’deki Torbalı Orman Fidanlığı, kapsamlı çalışmasına devam ediyor. Her ay binlerce fidanı yetiştirip ormanlara eken görevliler, aşılama ile üretimlerine devam ediyor. Görevliler, daha önce elde ettikleri tohumları soğuk hava depolarından saklayıp daha sonra toprakla buluşturmuşlardı. Geçtiğimiz aylarda tohumların toprakla buluşması sonrasında fidana dönüştü. Fidanlar şimdilerde görevlilerin denetiminde bakımları yapılıyor. Her gün sulamanın yanında fidanın özel bakımı yapılıyor.

Heryıl farklı bölge

Soğuk hava depolarında tutulan ve daha sonra toprakla buluşmasıyla fidana haline gelen tohumlar büyük ilgi görüyor. 40 farklı türden tohumun depolarda bulunmasıyla çalışmaların özenle sürdüğünü ifade eden görevliler, “Fidanlıkta bulunan tüm fidanları biz büyüttük. Tohumdan fidana kadar gelişimi özelle yapıldı. Sonunda binlerce fidana sahip olduk. Her yıl farklı bölgelere fidan gönderdik. Artık ihtiyaca göre fidan üretimi gerçekleşiyoruz. Daha önce ihtiyaç fazlası fidan ürettiğimizde elimizde kalabiliyordu. Bu şekilde üretimi dengede tutabildik.” dedi.

Tohumumuz değerli

Tohum bankaları olarak kullanılan soğuk hava depoları, tohumlarla doldu taştı. Türkiye’deki en büyük tohum bankası olduğunu belirten yetkililer, “Ürettiğimiz tohumların kontrolünü Ankara Tohum Islah Müdürlüğü yapıyor. Özel saklama kaplarda muhafaza ettiğimiz tohumların böceklenmesini önlüyoruz.  Milliği ağaçlandırma üretimi kapsamı altında sakladığımız tohumlar Ege’nin 15 yıllık ağaçlandırma ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu şekilde ormansız alan kalmayacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.