SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Ege 5 otomatik vites ehliyeti için kayıtları almaya başladı

Bu haber 14 Aralık 2015 - 13:00 'de eklendi.

Torbalı’da hizmet veren Ege-5 Sürücü Kursu yeni yönetmelikle beraber gelen otomatik vitesli araçlar için gerekli ehliyet kayıtlarını almaya başladı. Kurum bünyesine yeni otomatik vitesli araçlar alındı.

YENİ yönetmeliğe göre, araçların otomatik şanzımanlı olanları ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sürücü sertifikalarında sadece ‘otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği’ belirtilecek. Yılbaşından itibaren ‘aday sürücülük’ de başlayacak Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle sürücü belgesi türü 8’den 17 sınıfa yükseltilmişti. Bu kapsamda Torbalı’da hizmet veren Ege-5 Sürücü Kursu da otomatik vites ehliyeti için kayıtları almaya başladı ve kuruma da otomatik vitesli araçlar alındı. Müdür Mehmet Gökçe, kayıt olmak isteyenleri Ege-5 Sürücü Kursu’na beklediklerini söyledi.

YILBAŞINDAN İTİBAREN ‘ADAY SÜRÜCÜLÜK’ UYGULAMASINA GEÇİLECEK

YENİ düzenlemeye göre, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bütün sürücüler 5 yıl içinde ehliyetlerini 180 ülkede kullanılan ehliyetlere dönüştürecek. Dönüştürmeyenler ise yeniden kursa kayıt olmak zorunda kalacaklar. Ağır vasıta ehliyeti sahipleri 5 yılda bir, B sınıfı ehliyet sahipleri de 10 yılda bir sağlık raporu ve adli sicil sorgusu yapılarak ehliyetlerini değiştirecek. Yılbaşından itibaren ‘aday sürücülük’ uygulamasına geçilecek. Yapılan düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık otomatik vitesli araçla da yapılabilecek. Otomatik vitesli araçlarla eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında ise sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği belirtilecek.

TRAFİK ADABI

YÖNETMELİĞE göre 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 4 saatlik “trafik adabı” dersi uygulamaya başlanacak. Akan trafikte 12 saat eğitim alarak uygulama sınavına girmeye hak kazanan adaylar direk sınava alınmayacak. Kursun usta öğreticisi ve müdürü tarafından, ilçe milli eğitim müdürlüğünün uyguladığı sınavın aynısı kursiyerlere ‘ön sınav’ olarak uygulanacak ve durumu uygun olanlar ilçe milli eğitim müdürlüğünün yaptığı sınavına girecek. Başarısız olanlar ise yeniden uygulama eğitimine alınarak tekrar ön sınava tabi tutulacak. İşitme engelliler için teorik ve uygulama eğitiminde görevlendirilen uzman, artık teorik ve uygulama sınavlarında da görevlendirilebilecek.

MEN CEZASI

BAŞKASININ yerine sınavlara girenler ile sınavda problem çıkaranların men cezası ise yeni yönetmelikle 2 yıla çıkartıldı. Uygulama sınav süresi yeni yönetmelikte 35 dakika olarak düzenlendi. Bunun ilk 5 dakikasında kursiyere aracı tanıma ile ilgili sorular sorularak adayın sınav heyecanının azaltılması sağlanacak. Uygulama eğitim ve sınavlarında emniyet kemeri takma zorunluluğu araçta bulunan herkese uygulanacak.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.