SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Dünya tarihine geçecek buluş

Bu haber 04 Kasım 2015 - 13:34 'de eklendi.

ABD’de “Cehennem Deresi” olarak bilinen Hell Creek bölgesinde devasa bir yırtıcı kuşa ait kalıntılar bulundu.

ABD’nin Güney Dakota eyaletinde “Cehennem Deresi” olarak bilinen Hell Creek bölgesinde devasa bir yırtıcı kuşa ait kalıntılar bulundu. Kansas Üniversitesinden Robert DePalma liderliğindeki araştırma ekibi tarafından yapılan açıklamada, yırtıcı kuşun şimdiye kadar bulunan örneklerin en büyüğü olduğu ifade edildi.

ÇOK ESKİ DÖNEMLERE DAYANIYOR

Araştırmacılar, “Dakotaraptor” adı verilen dev yaratığın, dinozorların altın çağı olarak bilinen Tebeşir Dönemi’nin sonunda yaşamış, etçil bir dinozor türü olan Velociraptor kadar çevik ve yırtıcı olduğunu belirttiler.

5 METRE UZUNLUĞUNDA…

Palm Beach Doğa Tarihi Müzesi Omurgalı Paleontolojisi Bölümü Yöneticisi DePalma, “Tebeşir Dönemi’nde yaşamış bu yırtıcının, hem narin yapılı hem de en hızlı dinozorlardan biri kabul edilen Velociraptor kadar kıvrak olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu. DePalma, bulunan kalıntıların Dakotaraptor’un yaklaşık 5 metre uzunluğunda olduğunu ve ön ayaklarında uzun tüyler bulunduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.

“BOŞLUĞU DOLDURUYOR”

Kansas Üniversitesinden Paleontolojist David Burnham da “Bu yeni yırtıcı dinozor, aynı zamanda, o dönemde yaşamış daha küçük terepotlarla büyük tiranozorlar arasındaki vücut büyüklüğü boşluğunu dolduruyor” dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.