SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Düğünlerde sahte dolara dikkat

Bu haber 26 Ağustos 2015 - 10:39 'de eklendi.

Düğünlerde daha zengin gözükmek için adeta savrulan sahte ‘düğün doları’ gerçek olmadığı 5 duyu organıyla ilk görüşte anlaşılmıyorsa suç teşkil edebiliyor. Sahte dolar arayanlar ise internette ‘tıpkısının aynısı’ olduğu, ancak küçük puntolarla ‘geçersizdir’ yazdığı belirtilen sahte 1 dolarlardan oluşan 100’lük bir desteyi Torbalı’da 5 liradan satın alabiliyor.

Evlenmek ya da çocuklarını sünnet ettirmek isteyenler, düğün hazırlıklarını hızlandırdı. Takı hesabı yapan çiftler veya anne babalar, düğün sonrasında tatsız sürprizlerle karşılaşabiliyor. Takı takmak istemeyen ya da durumu elvermeyenler, daha zengin gözükmek isteyenler, düğünlerde gram altın, sahte altın ya da sahte dolar takıp, bu dolarları havada savurabiliyor. Bu durumu ticarete dökmek isteyen bazı girişimciler de fırsatı kaçırmıyor. İşi ticarete çevirenler, Torbalı’da da satışını yaparak tüketicisine ulaşmaya çalışıyor.

İLK BAKIŞTA ANLAŞILMIYORSA SUÇ OLABİLİR

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türk Ceza Kanunu’nun 197. maddesine istinaden memlekette veya yabancı ülkelerde kanunen tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişilerin parada sahtecilik suçundan cezalandırılması öngörülüyor.

Düğün doları’ adıyla verilen ilanlarda, hazırlanan sahte dolarların ‘düğün, nişan, kına ve özel günler’de kullanılabileceği ve şaka amaçlı geçersiz banknotlar olduğu ifade ediliyor.’”Tıpkısının aynısı’ diye belirtilen ve üzerinde küçük puntolarla ‘geçersizdir’ yazdığı ifade edilen sahte dolarlar için kampanya yapanlar da oluyor.

Sahte paradan söz edebilmek için üretilen paranın sahteliğinin beş duyu organıyla anlaşılabilir olmaması, başka bir ifadeyle tecrübe sahibi olmayan ve parayı özel bir incelemeye tabi tutmayan bir kimsenin bu parayı gerçek para kabul etmesinin olanaklı bulunması gerekiyor. Gerçek para olmadığı ilk bakışta anlaşılabilen durumlarda, suçtan söz edilemeyeceği gibi, para görüntüsü taşımakla birlikte aldatıcılık özelliği olmayan kağıt da bu suçun konusunu oluşturmuyor.

Ayrıca, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Para Birimi Hakkında Kanun”un 4. maddesine istinaden Merkez Bankasınca hazırlanan düzenlemeye göre de suç niteliği taşımaması için, “En ve boyunun yüzde 125’inden daha büyük veya yüzde 75’inden daha küçük bir şekilde tek taraflı olarak çoğaltılması; en ve boyunun yüzde 200’ünden daha büyük veya yüzde 50’sinden daha küçük bir şekilde çift taraflı olarak çoğaltılması; kağıttan farklı bir malzeme üzerine (örneğin metal üzerine) basılması durumunda, orijinal banknot boyutunda veya farklı boyutlarda çoğaltılması; orijinal banknotların boyutunda çözünürlüğünün 72 dpi (dots per inch -2.54 cm başına nokta sayısını) geçmemesi koşuluyla elektronik ortamda çoğaltılması ve elektronik ortamda yapılan çoğaltmalarda, çoğaltmaların üzerine “ÖRNEKTİR GEÇMEZ” veya “SPECIMEN” ibaresinin; uzunluğu yapılan çoğaltmanın uzunluğunun en az yüzde 75’i, yüksekliği ise yapılan çoğaltmanın genişliğinin en az yüzde 15’i olacak şekilde, şeffaf olmayan (mat) ve banknotun hakim rengine zıtlık oluşturan bir renkte, çaprazlama olarak Arial veya Arial tarzına yakın bir yazı tipinde, çift taraflı çoğaltmalarda çoğaltmaların her iki yüzünde de yer alacak şekilde basılması” gerekiyor.

Öte yandan polis, 2013’te yapılan operasyonlarda “düğün parası” tabir edilen 55 bin adet 1 dolar ele geçirerek işlem yaptı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.