SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Denizciliğin merkezi

Bu haber 27 Ağustos 2015 - 11:06 'de eklendi.

Albatros Denizcilik Teknisyenliği Anadolu Meslek Lisesi denizciliğin merkezi olacak. Okulda, güverte işletme ve makine işletme bölümleri bulunurken, vatandaşlara yönelik de gemiadamı kursları başladı.

YAZIBAŞI’DA Özbek Eğitim Kurumları tarafından açılan Albatros Denizcilik Teknisyenliği Anadolu Meslek Lisesi erken yaşta meslek sahibi yapıyor. Yazıbaşı’daki eski bir iplik fabrikasını eğitim yuvasına çeviren okul, denizciliğin merkezi haline geldi. Güverte işletme ve Makine işletme bölümlerinin yer aldığı okulda öğrenciler için erken kayıt imkanları da bulunuyor. 8. sınıfı bitiren öğrencilere sınavsız erken kayıt avantajı sunulurkeni 9. sınıfta kalan ve 10. sınıfa geçen öğrenciler, sınavsız ve puansız olarak nakil veya kayıt yaptırabilir. Yeni dönem hazırlıklarını sürdüren okul, Türkiye’deki ikinci özel denizcilik okulu olma özelliğine de sahip. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de bu sektörde kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını ifade eden Kurucu Serpil Özbek: “Vereceğimiz eğitimlerle bu sorunu gidereceğiz. Bu yıl gemiadamı kurslarını da başlatıyoruz” dedi.

 SEKTÖRDEKİ TEK OKUL

10 dönüm arazi üzerine kurulan kolej 3 bin metrekare kapalı alana, 18 sınıfa ve 480 öğrenci kapasitesine sahip. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren Albatros Koleji aynı zamanda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile de bağlantılı olarak hizmet veriyor. Okul Türkiye genelinde güverte ve gemi makine zabiti eğitimlerini öğrencilerine aynı çatı altında sunabilen tek özel okul. Albatros Denizcilik Lisesi’nde dört yıl boyunca örgün eğitim gören öğrencilerin okullarını bitirir bitirmez iş bulma olanağına sahip olabileceğini kaydeden Serpil Özbek, “Denizcilik yeterince iyi anlatılamadığı ve tanıtılamadığı için günümüzde gençlerimiz tarafından maalesef çok fazla tercih edilmiyor. Halbuki denizcilik birçok mesleğe göre daha keyifli, mali kazancı daha yüksek, istihdam alanı geniş ve okulundan mezun olan bir öğrenci için hemen iş bulabilme noktasında çok daha büyük potansiyele sahiptir. Zira ülkemizde denizcilik bölümünden mezun olan kişi sayısı sektörün ihtiyacını karşılamıyor” dedi.

KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRECEK

Albatros Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi’nde, Güverte İşletme (3000 GRT) ve Makine İşetme (3000 KW) bölümleri bylunuyor. Modern yapısı, uzman eğitim kadrosuyla dikkat çeken Albatros, öğrencilerine çok iyi bir İngilizce öğretmeyi de vaad ediyor. Aynı zamanda mesleki İngilizce eğitimi vereceklerini de ifade eden Kurum Müdürü Ömer Barış, öğrencilerinin mesleki ve bilimsel gelişiminin yanında kültürel, fiziksel ve biyolojik gelişimini de çok önemsediklerini dile getirdi. Liseyi bitirir bitirmez meslek sahibi olacak olan Gemi Yönetimi Güverte bölümü mezunu öğrenciler 3 bin Groston’a kadar olan gemilerde 3. kaptanlık yapabilecek.

GEMİ ADAMLARINA AB STANDARTLARINDA KURS İMKANI

Denizcilik yönetmeliğine uygun olarak hazırlanan okulda, bir de havuz bulunuyor. Denizcilik sektöründe gemi adamı olarak çalışmak için ilk defa gemi adamı ehliyeti almak isteyenlere ve ehliyet sahibi mevcut gemi adamlarının terfi dönemlerinde aldıkları kurs hizmetini de verebilmek adına bir süredir hazırlık çalışmalarını yürüttüklerini anlatan Barış, “Ülkemizde bugüne kadar gemi adamları kursları teorik olarak kağıt üzerinde gerçekleştirildi. Biz, denizcilik gibi ciddi bir meslek eğitiminin formaliteden ibaret olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de elzem olan her türlü donanıma sahip olan eğitim kompleksimizde tıpkı öğrencilerimizde olduğu gibi her yaştan kursiyerlerimizde de AB standartlarında uygulamalı eğitimi hayata geçirdik. Gemiadamı kurslarımıza herkes katılabilir” diye konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.