SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Define avcıları Torbalı’da tarih buldu

Bu haber 19 Mart 2015 - 10:04 'de eklendi.

Torbalı’da bulunan Taşkesik Mahallesi’nde defineciler tarafından kazılan bir tepedeki tünelde tarihi izler taşıyan yapılar mahalleliyi heyecanlandırdı. Mahalleli bölgede çalışma başlatılmasını istiyor.

Bir umutla define arayan defineciler Taşkesik Mahallesi’ndeki bir tepede define avcıları oldukça önemli kalıntılara ulaştı. Birkaç yıl önce altın bulmak amacıyla İzmir’den gelen kişiler tarafından kazılan tepede kalıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Mahalleliler büyük bir bölümü tarafından bilinmeyen bu yerde çok fazla kazı izlerine de rastlanıyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde jandarma tarafından iki mahalleli bölgede kazı yaparken yakalanmıştı. Birbirine bakan iki tepe üzerinde mahallelinin ifadelerine göre çok sayıda gömü bulunmuş. Ayrıca mahalleli bölgedeki dere yatağında sık sık eski dönemlere ait madeni para buluyor.

İki ayrı tepede kalıntılar var

Mahallenin çıkışındaki tepede geçtiğimiz dönemlerde kazılan bir alanda yaklaşık 4 metrelik bir tünel kazılmış. Tünelde duvarlar ve taşlar belirgin olarak görülüyor. Eski dönemlere ait sıvasız bir şekilde birbirine tutundurulan taş duvarlar tünelde görülüyor. Mahalleliler bir an önce yetkilerin burada bir inceleme başlatmasını buradaki tarihin gün yüzüne çıkarılmasını istiyor. Daha önce bu bölgenin defineciler tarafından kazıldığını ifade eden mahalleli Ali Yaşar, “Buraya haritayla gelip bizlere teklif getiren çok defineci oldu. Korktuğumuz için işe kalkışmadık. Ama duyduğumuzu göre çok miktarda gömü bulunmuş.” şeklinde konuştu.

Taş tablet bulunmuş

Bölgedeki tepede ibadethane olduğu düşünülen kalıntılar varken diğer tepede açılan bir tünel kalıntıları daha net bir şekilde gözler önüne seriyor. Her iki tepede de çok sayıda kazı izleri bulunurken mahalleli tüm bunlar karşısında şaşkınlığını koruyor. Daha önce tepenin dibindeki derede üzerinde insan figürü çizilmiş bir taş tablet bulduğunu belirten Yaşar, “Ben bunun bir tarihi eser olduğunu düşünmemiştim. Ama sık sık buralarda madeni para buluyorum. Özellikle çobanlar çok sayıda eşya buluyor bu alanda. Pek kimsenin bilmediği bu alanda bir çalışma yapılsın” diye belirtti.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Reklam Kodu r026