SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Çöp’ten gelen para

Bu haber 20 Kasım 2015 - 8:21 'de eklendi.

Torbalı Belediyesi, açtığı çöp ayrıştırma merkezi ile yasa dışı sokak toplayıcılığı yapan 300 kişinin yasal yollardan para kazanmalarını sağlayacak. Sokaklarda atık toplayanlar tek tip araba ve kıyafet ile atıkları belediye adına toplayacak. Atıkların ekonomiye kazandırılması için uygulanan proje diğer belediyelere de örnek teşkil edece

TORBALI Belediyesi kurduğu çöp ayrıştırma tesisi ile atıkları ekonomiye kazandırıyor. Bu projesi ile ekonomiye binlerce liralık katkı sağlayan Belediye, yasal olmayan yollardan atık toplayanları sisteme dahil edip para kazanmalarını sağlıyor. İlçede bulunan 300’e yakın sokak toplayıcısı sisteme dahil edilerek tek tip araba ve kıyafet verildi. Sokak toplayıcıları topladıkları atıkları yetkisi olmayan kuruluşlara satmak yerine Belediye’nin atık tesisine götürüp satıyor. Bu proje ile sokak toplayıcılığı yasal hale gelirken iş bulamayan Suriyeli vatandaşların talebi ile bu sayının 500’e çıkması öngörülüyor. Belediye tarafından kurulan tesiste ilk etapta tek vardiyada günde 10 ton ambalaj atığının ayrıştırılması amaçlanıyor. Bu amaçla 5 bin metrekarelik kapalı alanda atık depolama merkezi kuruluyor. Sanayi tesislerinin yoğunluğu nedeniyle ilçede günlük 80 ila 100 ton arasında ambalaj atığı oluştuğu hesaplanıyor.

GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILIYOR

Torbalı Belediyesi, İzmir’deki yerel yönetimlerin öncelikli sorunu olan çöp meselesine çözüm bulmak amacıyla hazırladığı eylem planını adım adım uyguluyor. Önce çöp ayrıştırma tesislerini kuran belediye, daha sonra ilçedeki bütün market ve 700 dolayındaki fabrikanın ambalaj atıklarına talip oldu. Şimdi ise 5 bin metrekarelik kapalı alanda atık depolama merkezi projesi hazırladı. Tarım ve sanayide kaydettiği gelişmelerle vergi ödemelerinde Türkiye’de ilk beşe girmeyi başaran Torbalı’da çöpleri 8 ayrı alana aktaran, presleyip ekonomiye kazandıran ayrıştırma tesisinin günlük kapasitesi 3 tona ulaştı. Belediye yetkilileri, ilçede 200 tonun üzerindeki çöpün toplandığını, evsel atıklarla ekonomik değeri olan ambalajların aynı tutulması alışkanlığı nedeniyle ‘ayrıştırmada’ önemli sorunlar yaşadıklarını belirttiler. Tesislerde kâğıt, karton, plastik, cam, metal, tekstil, ahşap gibi atıkları önce ayrıştırılıyor; sonra preslenmiş balyalar halinde geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Torbalı Belediyesi’nin çevre mühendislerince oluşturulan bilgilendirme ekipleri ise ev ev dolaşarak vatandaşlardan evsel atıklarla, ambalajların ayrı poşetlere konulmasını istiyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.