SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Çok canlar kurtaracak buluş!

Bu haber 13 Kasım 2015 - 9:22 'de eklendi.

Rusya’da bilim insanları kanamayı bir dakikadan daha kısa sürede durdurabilen yeni bir jel üretti.

Rusya’nın Nijniy Novgorod şehrinden bilim insanları kanamayı bir dakikadan daha kısa sürede durdurabilen yeni bir jel üretti. Henüz geliştirilme aşamasında olan jel, kabuklu canlıların kabuklarından elde edilen doğal polimer kitosan maddesinden üretiliyor.

“HAYVANLARDA 30 SANİYEDEN KISA SÜREDE…”

İlacı geliştiren Tektum şirketi müdürü Mihail Gorşenin, Rus basınına yaptığı açıklamasında, ürettikleri jelin kan hücrelerine bağlanarak hızlı bir şekilde pıhtıyı oluşturduğunu, ek bileşenlerin ise bu süreci önemli ölçüde hızlandırdığını belirtti. Gorşenin, “Örneğin laboratuvar ortamında hayvanlar üzerinde yaptığımız deneylerde kanamayı 30 saniyeden kısa bir sürede durdurmayı başardık” dedi.

SİLİNMEYE İHTİYAÇ DUYMUYOR

Şu anda benzer ürünlerin birçoğu kanamayı 5-7 dakikada durdurabiliyor. Ayrıca üretilen yeni jel benzerlerinden farklı olarak yaradan silinmeye ihtiyaç duymuyor, kısa bir süre sonra çözülüp kayboluyor. Vücutta çözülüp kaybolan ilacın sadece dış yüzeylerde değil, aynı zamanda iç kanamalar için de kullanılabilmesi için bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor.

TESCİLİ ALINIP SATIŞA SUNULACAK

Tektum şirketi müdürü Mihail Gorşenin bir yıl içinde ilacın tescilini ve satış onayını alıp piyasaya sürmek istediklerini, seri üretim için her şeyin şimdiden hazır olduğunu söyledi. Jelin üretimi Nijniy Novgorod şehrinde yapılacak.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.