SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Buğday ekildi, çiftçi yağmur bekliyor

Bu haber 25 Kasım 2015 - 14:35 'de eklendi.

Torbalı’da buğday az da olsa ovadaki tarlalarda belirli bir ölçüde yer buluyor. Eğerci Mahallesi’nde 40 dönüm tarlaya buğday eken Murat Puyan, “Buğdayımızı ektik ama yağmur bir türlü yağmadı” dedi

SİLAJLIK mısır ve fiğe göre Torbalı buğday az da olsa ovadaki tarlaların sarı denizi olmaya devam ediyor. Eğerci Mahallesi’ndeki tarlasına buğday ektiğini belirten Eğercili Murat Puyan, tarlasına ekim işlemi yaptığını ancak normal şartlarda yağması gereken yağmurun geciktiğini ifade etti. Puyan, yağmurun daha da gecikmesiyle buğdaydaki verimin çok alt seviyelere inebileceğini belirtti.

“YAĞMURUN YAĞMASI GEREKİYORDU”

ÇİFTÇİLİKLE geçimini sağlayan Murat Puyan, “Aslında şu an bulunduğum ay yağmur mevsiminde. Fakat buna rağmen yağmur yağmadı. Bu durum bizim için kötü çünkü buğday ekildikten sonra yağmurun başlaması gerekir. Eğer birkaç hafta daha yağmur yağmaz ise buğdaydan beklediğimiz verimi alma ihtimalimiz çok düşecek” dedi.

“TOHUM, ÜRÜNÜN İKİ KATI”

ALDIKLARI tohumun sattıkları ürünün iki katı fiyatta olduğunu ve buğdayın Torbalı’da fazla bir verim getirmediğini dile getiren Puyan, “Buğday samanı ve ürünüyle çok para yapıyor gibi görünse de aslında hiçte öyle değil. Biz buğdayın tohumunu 1 lira 60 kuruştan alıyoruz. Toptan sattığımızda da 1 kilo buğdayı 60 ila 80 kuruş arasında elimizden çıkarıyoruz. 1 dönüm tarladan en fazla 500 kilo buğday ve 15 balya saman çıkıyor. Bir saman balyasını da 5 liraya satıyoruz. 40 dönüm icar aldığım tarlaya buğday ektim ama pek ümitli değilim” şeklinde konuştu.

“MASRAFI ZOR KARŞILIYORUZ”

ÖNCEKİ yıllarda da buğdayın beklediği gibi kazandırmadığını ifade eden Murat Puyan, “Buğdayın tohumu aldığımız ürünün iki katı fiyata satılıyor. Balyanın tanesi ise liraya gidiyor. Ben bu tarlayı icar aldım. Bu tarlanın icarı var, sürülmesi var, tohumu var, ürünün toplanması var. Fiyatlar kötü olduğu için masrafı zor karşılıyoruz. Cebimize yalnızca harçlık kalıyor. Günümüzü kurtarıyoruz. Eğer imkanım olsa çiftçilik yapmayı bırakırım. Fakat yapacak başka işimiz yok, bilmiyoruz” diyerek cümlelerini noktaladı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.