SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Bu sergiyi herkes görmeli!

Bu haber 18 Mart 2015 - 14:44 'de eklendi.

Lozan Antlaşması’nın 90. Yıldönümü nedeniyle hazırlanan “Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü Sergisi” Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Açılış törenine İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı. İçinde hem yetişkinler, hem de çocuklar özel bölümler barındıran “Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü Sergisi” aynı zamanda Türkiye’nin ilk dijital sergisi olma özelliğini de taşıyor.

İnönü Vakfı’nın öncülüğünde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’deki ilk dijital sergi, “Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü”, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde törenle açıldı. Açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı konuşmada, böylesine önemli bir serginin İzmir’de açılmasının kendisini heyecanlandırdığını söyledi. Serginin düzenlenmesine katkı koyan İnönü Vakfı’na, Feyyaz Berker ve Zafer Toprak’a teşekkür eden Başkan Kocaoğlu, “Türkiye’nin en aydınlık kentinden, ilk kurşunun ve son kurşunun atıldığı bu kentten, başta Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere tüm büyüklerimizi saygıyla anıyorum. Cumhuriyetin ilke ve inkılaplarını İzmirliler sonsuza kadar koruyacağımıza tüm kalbimle inanıyorum” diye konuştu.

İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker de, kendimi İzmir’de evinde gibi hissettiğini belirterek, “Burada olmaktan çok mutluyum. Babam o zamanlar bizlere İzmir’in çağdaşlığa açılan pencere olduğunu söylerdi. İzmir babamın ilk aşkı olmuştu ve bunu her zaman dile getirirdi” dedi. Serginin Cumhuriyetin nüfus kâğıdı niteliği taşıdığını da vurgulayan Toker, “Türkiye’ye barışın gelmesi Lozan sayesinde oldu. Kurtuluş Savaşı’nda yaşananları, Lozan’daki büyük mücadeleyi ve Cumhuriyetin ilk yıllarındaki büyük başarının izlerini bu sergide bulabileceksiniz” diye konuştu.

Çocuklar için “Zamanda Yolculuk”

Küratörlüğünü Prof. Dr. Zafer Toprak’ın, tasarımını Çağdaş Arpaç ve Dr. Fatma Türe’nin yaptığı yeni medya teknolojileriyle düzenlenmiş sergide ziyaretçiler dokunmatik ekranlar sayesinde interaktif olarak belge ve fotoğraflara ulaşabiliyor.  Sergi dört ana bölümden oluşuyor: “İsmet İnönü’nün Yaşamı”, “Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü”, “Lozan Konferansı ve Antlaşması”, “İsmet İnönü ve Dış Politika”. Çocuklar için de özel olarak hazırlanmış “Zamanda Yolculuk” başlıklı bir bölüm yer alıyor. Sergi Lozan’ın imzalanmasından Cumhuriyet’in ilanına ve Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına kadar yaşanan süreci, önemli olayları ve toplumsal dönüşümü anlatıyor. Aynı zamanda Türkiye’deki ilk dijital sergi olma özelliğini de taşıyan Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü Sergisi, 30 Mart 2015 tarihine kadar açık kalacak. Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Reklam Kodu r026