SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Belediye çalışanlarına deprem eğitimi

Bu haber 04 Mart 2015 - 9:32 'de eklendi.

Deprem riski altındaki İzmir Torbalı’da belediye çalışanlarına olası bir afet anında kurtarma, operasyonları yönetme ve yönlendirme eğitimi verildi.

Deprem riski en yüksek kentler arasında bulunan İzmir’de Torbalı Belediyesi çalışanlarına İl Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Müdürlüğü tarafından olası bir afet anında kurtarma, operasyonları yönetme ve yönlendirme eğitimi verildi.

Torbalı Belediye Kültür Merkezi (BKM)de yapılan eğitim çalışmalarının bir kısmını Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez de dinledi. Belediye çalışanlarına yangın, deprem, sel baskını, olası afetlerde müdahale biçimi, ilk adım, operasyonu yönetme biçimleri, amatör gönüllü gruplarını organize etme ve hastane ile sağlık kuruluşlarına yönlendirme gibi konularda eğitim verildi.

Afad tarafından uygulanan eğitim programında; İzmir’in deprem riski yüksek kentler arasında yer aldığı ve kentte 13 aktif fay hattı bulunduğu da hatırlatıldı. İzmir’i doğudan batıya kesen İzmir Fayı’nın en son 1688 yılında deprem ürettiğine ve o depremde de 20 bin insanın yaşamını yitirdiğine işaret eden uzmanlar, günümüzde mevcut fayların toplu yaşam alanlarından geçtiğine dikkat çektiler.

Gönüllüler katıldı

Eğitime Torbalı Belediyesi tarafından  kurulan ve kurtarma timinde gönüllü olmak isteyen personeller katıldı. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, belediye bünyesinde kurulan arama-kurtarma ekibinin bilinçli olarak yetişmesi için AFAD Eğitim Merkezi’nden yardım aldıklarını söyledi. Belediyede görevli bütün personele bilinçlendirme eğitimi verileceğini ifade eden Başkan Görmez, “Kurulan birimimizin bilinçli olması için AFAD’dan eğitim almasını sağladık. Gönüllülerden oluşan ekiplerimiz var fakat bütün personelimizin bu eğitimlerden yararlanmasını sağlıyoruz. Büyük felaketlerde bilinçli hareket etmek hayat kurtarır. Herhangi bir doğal afet durumunda insanların nasıl davranacağını bilmesi çok önemli diye düşünüyoruz. Bu noktada bize destek veren AFAD yetkililerine ve eğitmenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Reklam Kodu r026