SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Bayramları rezil oldu

Bu haber 29 Eylül 2015 - 14:00 'de eklendi.

Kırıkkale’de bir ailenin kestiği kurbanlık hayvanın tüberküloz hastalığı taşıması, tedirginliğe neden oldu. Kurbanı kesen baba “Bayramımız rezil oldu.” dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde memur olarak çalışan Ömer Hafçı, kurbanlığını bayramdan 3 hafta önce M.K. adlı bir vatandaşın mandırasından 5 bin 400 lira karşılığında aldığını, kestiğinde karaciğer ve akciğerinde kitlelerin olduğunu belirterek, götürdüğü veteriner kontrolü ve muayenesinden sonra hayvanda tüberküloz hastalığı olduğunun tespit edildiğini söyledi.

“KURBANLIĞIM NEDEN ZAYIFLADI?” SORUSUNA “NAZAR DEĞDİ” YANITI

Bayram günü kurbanlık hayvanını Yuva Mahallesi’nde bulunan evlerinin önüne getirdiğini, burada kurbanın zayıflamış olduğunu gördüğünü belirten Hafçı, “Aldığım kişiyi aradım. Kurbanlığımın neden zayıfladığını sordum. Kendisi de ‘kurbana nazar değdiği için zayıfladığını’ ifade etti. Biz de bayram sabahı kurbanımızı evimizin önünde kasapla birlikte kestik. Kestikten sonra kurbanın karaciğer ve akciğerinde kitlelerin olduğunu gördüm. Daha sonra Veteriner Fakültesi’ndeki hocamı aradım. O da, hayvanın tüberküloz olabileceğini söyledi ve etini kesinlikle yemeyin dedi. Bunun üzerine mal sahibini aradım o da bana ‘hayvanında hastalığının olmadığını ve etinin yenebileceğini’ söyledi.

HAYVANDA TÜBERKÜLOZ TESPİT EDİLDİ

Daha sonra etin hastalıklı olan kısımlarını Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne götürdüm. Oradaki veteriner kontrollerini ve muayenesini yaptırdıktan sonra hayvanda tüberküloz hastalığı olduğu tespit edildi. Bize hayvanın etinin kesinlikle yenmeyeceğini ve her yerin dezenfekte edilmesi gerektiği söylendi.” dedi. Hafçı, Hürriyet Polis Merkezi’ne giderek şikayette bulunduğunu belirterek, kurbanın bütün etini Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne götürdüğünü, orada etlerin imha edildiğini vurguladı.

TÜM AİLE ETTEN YEMİŞ

Akciğer kanseri olan babası ile birlikte tüm ailenin bayram sabahında etten yediğini anlatan Hafçı, “28 Eylül Pazartesi günü bütün ailecek verem savaşa gittik ve orada aşı olduk. İki gün sonra da tekrar kontrole gideceğiz. Bayramımız rezil oldu. Çoluk çocuk et yiyemedi. Mal sahibi kurbanı kabul etmedi. Bayramın ikinci günü çocuklar mahcup olmaması için başka bir yerden kurban alıp kestik. Bayramı hastanelerde, karakolda, ifadelerle uğraştık. Bayramımız rezil oldu.” diye konuştu.

“O GÜN GİYDİĞİMİZ BÜTÜN KIYAFETLERİ YAKTIK”

Hafçı’nın eşi Dilek Hafçı da bayramın birinci günü sabah kurban etinden bir defa yediklerini, akşama kadar etle uğraştıklarını, hayvanın hastalıklı olduğu anlaşılınca etle uğraşmayı bıraktıklarını söyledi. Dilek Hafçı, “O gün giydiğimiz bütün kıyafetleri yaktık. Çocukların temas ettiği yerleri çamaşır suyuyla dezenfekte ettik. Her yerimizi çamaşır suyuyla yıkadık. Çocuklar akşam ‘acıktık’ dediler. Çay demledik, yanına melemen yaptık. Çocuklar ‘Kurban Bayramı’nda ‘melemen yiyoruz’ dediler. Ne kadar kötü bir duygu. İnsan çektiği eziyete mi, çocukların etsiz kaldığına mı, verilen paraya mı yansın? Kafamızda bir sürü düşünce oluştu. Bayramda ne olduğunu anlayamadık, zehir oldu. Çocuklar bu durumdan çok etkilendi.” diye konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.