SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Bayramı bayram gibi yaşayalım

Bu haber 22 Eylül 2015 - 13:34 'de eklendi.

Yine buruk bir bayrama giriyoruz. Hortlayan terörün etkisini bütün bir millet olarak hissediyoruz. İki yüze yakın şehidimizi cennete uğurladık, ancak geride gözü yaşlı analar, babalar, eşler, çocuklar kaldı. Millet olarak biz de acı kayıplarımız neticesinde ciddi yaralar aldık. Ancak gün birlik günü. Birlik beraberliğimizden taviz vermeden dosta düşmana karşı ‘yıkılmadık, ayaktayız’ mesajını vermemiz gerekiyor. Yedi düvel yıkamamış ki,ü ç beş çapulcu yıksın!..

Devletimiz büyüktür, güvenlik güçleriyle hainlerin, şer odaklarının hakkından gelecektir. Dört günlüğüne kasvetli havayı dağıtalım, mübarek kurban bayramını en güzel şekilde yaşamaya gayret edelim. En güzel şekilde yaşamak derken, buradan tatil olayı filan anlaşılmasın. Zaten birçok değerin içini boşalttık, bayramları da buna alet ettik. Birçok insanımız annesiyle babasıyla, yakınlarıyla bayramlaşmak, sıla-i rahim yerine sahil kesimlerimizde tatili tercih ediyorlar. Anneler babalar gözleri yaşlı; yavrularımız, torunlarımız gelecek diye bekleye dursun.. Tatilciler ‘ne olacak yahu, açarız bir telefon, bayramlarını kutlarız’ kolaycılığı içindeler.. Ne diyelim, sizin evlatlarınız da aynı şeyi size yaptığı zaman bu defa şikayet etmeyeceksiniz.

Biraz da kurban bayramından ve çağrıştırdıklarından şiirce bir anlatımla bahsedelim:

“Şu halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” ilâhi emrinin eyleme dönüştüğü andır KURBAN.

İbrahimce bir yakarışın, İsmailce bir teslimiyetin adıdır KURBAN.

Bir rüyaya aralanan göz ve o rüyada görülen bir çocuktur KURBAN.

“Babacığım, emrolunduğun şeyi yap! İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” yakarışının, İsmailce kalpleri titreten yanıdır KURBAN.

Bıçağın Allah için bilendiği, İsmail’in teslimiyetle durduğu anın adıdır KURBAN.

Ve bu teslimiyette bıçağın çaresiz kalışıdır KURBAN.

Bir imtihandır o teslim oluş, o acziyet. Kulluğun zirvesi, samimiyetin tecellisidir.

Zira ne diyor âlemlerin sahibi Yüce Rabbimiz:

Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat O’na sizin takvanız ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele”.

İsmail olana sabır ve teslimiyet, İbrahim olana azim ve niyet..

Evet, kurban da İbrahimce bir bağlanışı, tevekkülü tefekkür  etmeliyiz. İsmailce bir teslimiyet, vakar ve kendinden geçmişliği görmeliyiz. Bu bayram onları daha iyi anlamalıyız.

Bu bayram sıla-i rahimi, ziyaretleri ihmal etmeden, çocukları sevindirerek, küslükleri ortadan kaldırarak, gelmeyene giderek kardeşçe yaşamanın gereğini yapalım. Bayramı bayram gibi yaşayalım..

“Bugün bayram. ‘Hamd ü senâlarhamd ü senâlar/ Yâr ile bayram kıldı bu gönlüm’ diyebilenlere ne mutlu.”

Bayramınız mübarek olsun..

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.