SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Başkan Görmez’le görüştüler

Bu haber 17 Mart 2015 - 8:07 'de eklendi.

Torbalı İlçe merkezindeki 2. el oto galeriler şehir dışına taşınıyor

Şehir merkezlerinde trafik yoğunluğuna, görüntü kirliliğine ve yaya kaldırımlarda işgale neden oldukları, güvenlik sorunu oluşturdukları gerekçesiyle İçişleri Bakanlığınca kent dışına taşınmaları istenen ikinci el oto galericileriyle toplantı düzenlendi.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in çağrısı üzerine bir araya gelen ilçedeki 27 galericiyle yeni oto pazarı için izlenecek yol ve yapılacak çalışmalar değerlendirildi.  Belediye de düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Adnan Yaşar Görmez, ilçenin hızla büyüdüğünü, kent içi ulaşımda, trafik akışında, yaya kaldırımlarının sağlıklı biçimde kullanılmasında sorunlar yaşandığını belirterek şunları söyledi.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin genelgeleri bulunmaktadır. Özellikle apartmanların zemin katlarında açılan 2.el oto galerilerinde satışa sunulan bir kısmı LPG’ li araçlar önemli bir risk oluşturduğuna vurgu yapılmakta ve acilen kapatmamız istenilmektedir.

Ayrıca İzmir valiliğinin şehir içindeki oto galerinin ve buna dayalı ticaret yapan esnafın kent dışında, site konsepti merkezler oluşturulması, burada ticari faaliyetlerini icra etmeleri yönünde de kesin yaptırımları bulunuyor. Birçok ilimiz, ilçemiz bunu başarıyla uyguladı. Torbalı çok hızlı biçimde gelişen büyüyen, bu anlamda ekonomisi canlı olan bir ilçemiz” dedi.

BİNALARIN ZEMİN KATLARINDA GALERİ BÜYÜK RİSK

İkinci el oto galerilerinin genelde apartmanların zemin katlarını sergi, satış alanı olarak kullandıklarına dikkat çeken Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çevre güvenliği açısında da riskler bulunmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesinin de konuya ilişkin olarak  2009 yılında kararları ve yaptırımları bulunuyor. Galerilerinin kapatılması ve şehir dışına taşınması isteniliyor.

Konuya ilişkin ilgili bakanlıkların uyarıları ve yaptırımları vardır.  Galerici esnafımızın çok kısa sürede örgütlenerek kolektif bir çözüm üretmeleri lazım. Belediye olarak her konuda kendilerine yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Reklam Kodu r026