SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Başkan Görmez: ‘Ağlayan sızlayan belediye değiliz’

Bu haber 05 Ağustos 2015 - 11:27 'de eklendi.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, belediyeyi büyük borç yüküyle almalarına rağmen ‘enkaz’ edebiyatı yapmadıklarını belirterek, “Hem belediyeye haciz getirmeden borçlarımızı ödüyoruz hem de yatırımlarımızı sürdürüyoruz” dedi

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, belediyeyi büyük borçlar ile devralmasına rağmen enkaz edebiyatı yapmadığını ifade etti. Torbalı Belediyesi’nin 40 milyon liralık borcunun şimdiye kadar yarısını ödediklerini açıklayan Başkan Görmez, “AK belediyeler olarak enkaz lafını bile kullanmıyoruz. Biz borç varsa ödeyeceğiz. Yatırım gerekiyorsa onu da yapacağız. Bizde mazeret yok” dedi. Başkan Görmez, belediyecilik anlayışını ve projelerini Yeni Asır’a anlattı.

– Nasıl bir belediye devraldınız? Siz de ‘enkaz devraldık’ diyecek misiniz?

Belediyeyi 40 milyon liraya yakın borç ile devraldım. Bu rakamı gelirlerimiz ile karşılaştırdığımızda büyük bir meblağ olduğu ortaya çıkıyor. Ancak, hiç enkaz edebiyatı yapmadım. Biz AK belediyeler olarak ‘enkaz’ lafını bile kullanmıyoruz. Biz, borç varsa ödeyeceğiz. Yatırım gerekiyorsa onu da yapacağız. Bizde mazeret yok. Vatandaşın karşısına ağlayan sızlayan bir belediye başkanı olarak çıkmayacağız.

– Borçlarınızı nasıl ödüyorsunuz?

Biz alacaklılarımızın ayağına gitmeyi tercih ettik. Bugüne kadar da hiç haciz yemedik. Borcumuzu da 20 milyon liranın altına düşürdük. Yarısını ödedik sayılır. Tabii bu arada yatırımlarımızı da devam ettirdik.

– Bu yatırımlar daha çok hangi alanda?

Son 7 ayda belediyemizden ruhsat alan fabrika sayısı 70’tir. Bütün sanayicilerimize buradan sesleniyorum. Torbalı’da yatırım yapan hiçbir sanayicimize sorun çıkarılmayacak. Tek şartımız ise havayı, suyu ve toprağı kirletmeyin. Torbalı’ya geldiğine kimse pişman olmayacak.

– Torbalılılar ilçe adına en çok sizden ne bekliyor? Bunu belirlemek için anket yaptırdınız mı?

Başkan olur olmaz vatandaşın benden ne beklediğini öğrenmek için anket yaptırdım. Vatandaşın en çok istediği yatırım, ilçeye devlet hastanesi yapılması çıktı. Şu anda Torbalı’ya 250 yataklı, 40 bin metrekare kapalı alanı olan, 70 dönüm arazi üzerine bir hastane yapılıyor. Torbalı konum itibariyle Küçük Menderes Havzası’nın kapısı olduğu için bu hastane bölge hastanesi olacak. Benim hayalim ise, bunun tıp fakültesi haline gelmesi. Bunun için de yeterli alana sahip. Bununla da kalmadık, huzurevi inşatımızı bitirdik. SGK hizmet binasını yeniden yaptırıyoruz. İlçeye 15’e yakın eğitim kurumu kazandırdık.

-Dolu dolu 1.5 yıl geçmiş diyebilir miyiz?

Tabii ki… Şimdi buna ek olarak ilçemizdeki tarihi Metropolis de örenyeri oldu. Selçuk-Torbalı İZBAN hattı olunca Selçuk’a gelecek o yoğun turist potansiyelini bu bölgeye çekebileceğiz.

– Torbalı son dönemlerde festival ve şenliklerle de anılır oldu?

Evet. Bu yıl ilk kez yağlı güreş festivali düzenleyeceğiz. 150-200 civarında pehlivanı ilçemize getireceğiz. Bölgenin en büyük deve güreşleri festivalini yapıyoruz. Rahvan at yarışlarını da bu bölgede sadece biz düzenliyoruz.

-En önem verdiğiniz proje hangisi?

En önemlisi Sultanlar Vadisi projesi. Bu Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir proje. İçinde yüzme havuzları, su sporları, göletler, olta balıkçılığı, gençlik merkezi ve izcilik merkezleri, mesire alanları, uluslararası yarışmaların yapılacağı atletizm pisti, bisiklet yolu, bisiklet park alanı, yürüyüş ve koşu yolları gibi bölümler yer alacak. Bu proje biterse İzmirliler hafta sonlarını Torbalı’da geçirecek.

– AK Partili bir belediye olarak CHP yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl? Yeni büyükşehir yasası ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Büyükşehir yasasında mali gelirler ile ilgili kısımda değişikliğe ihtiyaç var. Ankara’dan Torbalı için harcansın diye bir kaynak geliyor. Bunun yüzde 60’ı ilçeye, yüzde 40’ı da Büyükşehir’e gidiyor. Ben Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet bekliyorum. Köstek beklemiyorum. Yeri geldiğinde Torbalı için hakkımızı da arayacağız.

– Genel seçimde AK Parti’nin oylarında bir miktar düşüş yaşandı. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Bence bu seçimde alınan yüzde 41 oy, geçmiş seçimdeki yüzde 51 oydan daha kıymetli. Çünkü, AK Parti içte ve dışta yalnızlaştırılmaya çalışıldı. Teşkilatlar üzerine düşeni yaptı. Bu vatandaşın tercihidir. Demek ki, kendimizi iyi anlatamamışız. Bir musibet bin nasihattan iyidir. Bunlar yaşanmasaydı istikrarın ve AK Parti’nin kıymeti bu kadar net bilinemezdi.

– Görevi devraldığınız eski Belediye Başkanı İsmail Uygur’un söylediği, “Belki çocukları bile buralarda yaşamayacak. Bizim dedemiz de, babamız da burada doğdu” sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Onun o yaklaşımını bir siyasetçiye yakıştıramadım. Çocuklarımın nerede yaşayacağına o karar veremez. Onunla bizim tek farkımız, Torbalı’ya bizden 20 sene öncesinde gelmeleridir. Bunları değil, Torbalı’ya kim ne kadar katkı koymuş, onu konuşalım.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.