SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Acenteler, sigorta poliçelerinde serbest tarifeye karşı

Bu haber 28 Ekim 2015 - 9:42 'de eklendi.

TORBALI’DAKİ Hükümet Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Özgünkaya Sigorta Tepeköy Şube ortaklarından Sevim Sümer, sigorta poliçelerinde sigorta şirketlerinin serbest tarifeye geçişinin tamamen yanlış olduğunu ifade etti. Bu durumun ülkede sigortacılık sektörünün ciddi anlamda kaosa sürüklediğini belirten Sümer, “Böyle olmaya da devam edecek olursa acenteler zor durumda kalmaya devam edecektir. Çünkü tüketiciyle bire bir acenteler muhataptır. Nasıl olmalıydı? Sorusunun cevabı; Hazine fiyatları asla serbest bırakmamalıydı.” dedi.

‘Sigorta primlerini ve risklerini devletin belirlemesi gerekir’

BİR AN öncece önceki uygulamaya dönülmesi gerektiğini savunan Sevim Sümer, şunları dile getirdi: “Sigorta primlerini ve risklerini devletin belirlemesi sigorta şirketlerinin yüzde 10 arttırıp, yüzde 20 eksiltme olayına geri dönülmesi acilen lazımdır. Şimdi 100 liraya da poliçe satılabiliyor, aynı poliçe farklı bir şirkette 700 liraya da oluyor. Ancak, kimsede 100 liraya poliçe yapmıyor.”

‘VATANDAŞ HAKKINI ARAYAMIYOR’

PRİMLERDE ölçülü bir tarife olması gerektiğine değinen Özgünkaya Sigorta Tepeköy Şube ortaklarından Sevim Sümer, vatandaşında mağdur olduğunu savundu. Sümer, “Diyorlar ki; ‘39 tane şirket var fiyat araştırsın’. Ancak fiyatlar aşağıda düşmüyor. Adı üzerinde ‘zorunlu sigorta’. Zorunlu olan bir şeyin birisi 3 liraya birisi 5 liraya olmaz. Yani bu anlamda devlet rekabetçi sigorta primleriyle destek olma çabasındayken şu anda tam bunun tersi oluyor. Devlet sigortacılık anlamında tüketicisini korumuyor.” diye konuştu.

‘VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ OLABİLİR’

BU konuda bir kaos yaşandığını ifade eden Sümer, vatandaşların hukuki olarak şikayette bulunabilecekleri bir mercide olmadığını dile getirerek şunları kaydetti: “Örneğin 30 yaş altındaki bir adam araç satın alıyor bana sigorta yaptırmaya geliyor. ‘Bin 500 lira diyorum’. ‘Ya abi araba 8 bin lira sen ne yapıyorsun’ diyor. Bir anlamda arabanın değeri de önemi değildir. 2012 model Ferrari alıyor, modelden dolayı poliçe bin lira, araba 500 bin lira.”

STANDART HALE GELDİ

SEVİM Sümer, trafik sigortalarında yeni dönemde geçmiş dönemlerde destekten yoksun kalma (kan bedeli) konusunda sigorta şirketlerinin keyfi ödemeler yaparken bunun standart hale geldiğini anlattı. Sümer, araçlardaki değer kayıplarını kusur oranına göre mağdurlara ödenir hale geldiğini, 0-3 yaş gurubundaki araçların parçalarının orjinaliyle değiştirilme kararı çıktığını dile getirdi.

 

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.