SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

86 yaşındaki gazi: Çağırsalar yine askere giderim!

Bu haber 18 Ağustos 2015 - 6:39 'de eklendi.

1950-1953 yılları arasında yaşanan Kore Savaşı’nda kahramanca savaşan Türk askeri 86 yaşındaki Gazi Ahmet Soydan, son zamanlarda artan terör olaylarına isyan ederek, şu an çağırsalar gözünü kırpmadan savaşa gideceğini belirtti

Son dönemde PKK Terör örgütünün asker ve polise yönelik yaptığı saldırılar ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı hava operasyonlarının ardından Kore Gazisi 86 yaşındaki Ahmet Soydan, “Şimdi bir daha çağırsalar savaşmaya hazırım” dedi. 18 ay vatani görevini yaptıktan sonra Kore çıkarmasına katılan askerlerden biri olan Ahmet Soydan, savaşta patlayan bomba sonucu vücudunun çeşitli yerlerine çarpan şarapnel parçalarıyla ağır yaralanarak gazilik unvanına erişmişti. Kore giderken 1 ay boyunca gemiyle yolculuk yaptıklarını ve kara yüzü görmediklerini ifade eden Gazi Ahmet Soydan, “Bu topraklar kolay kazanılmadı. Uğruna bedel ödedik. Gerekirse bir daha bedel öderiz” ifadelerinde bulundu.

‘Savaşacak gücüm var’

Kore Savaşı’nda bulunduğu birlikte çavuş olarak görev yapan Kore Gazisi Ahmet Soydan, onlarca arkadaşını gözünün önünde kaybetti. 28-29 Mayıs gecesini hiç unutamadığını ifade eden Gazi Soydan, “O geceye kadar birliğimizde 183 kişiydik. O gece öyle şiddetli bir çatışma içerisine girdik ki sabah olduğunda sayımız 63’e düşmüştü. Ki o savaşa sadece ülkemizin çıkarlarını korumak için katılma kararı alınmıştı. Şimdi birlik ve beraberliğimizi bozmaya göz diktiler. Her Türk asker doğduğu gibi ölene kadar da asker olarak kalır. Gözümü kırpmadan vatanım için savaşacak gücü kendimde hissediyorum” şeklinde konuştu.

“Türk – Kürt kardeşliğine zarar veriyorlar’

Gazi Ahmet Soydan’ın yüzünde halende daha şarapnel parçaları bulunuyor. Savaşta kar topuyla yüzlerini yıkadıklarını, kar suyu içtiklerini hiç unutamadığını ifade eden Soydan, “Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 259 subay, 18 askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 erbaş ve er olmak üzere 5090 kişilik 1. Türk tugayı, Kore’ye gitmek üzere 17 Eylül 1950 ‘de İskenderun limanından hareket ettik. Birliğimiz Amerikan 9. Kolordusu’nun sağ kanadında konuşlandırıldı. Pusuya düşürüldük. Süngülü mücadelelere girdik. Ama vatanımız için ölmekten hiç korkmadık” dedi. Yaşanan terör olaylarının Türk- Kürt kardeşliğine zarar verdiğini ve bu durumun kendisini çok üzdüğünü kaydeden Ahmet Soydan, “Kurtuluş Savaşı’nda düşman belliydi. Kahramanca savaştık. Kore’de düşman belliydi kahramanca savaştık. Fakat şimdi düşmanın kim olduğunu bilmiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.