SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

4 ilçenin aile hekimlerine ‘bağımlılık’ semineri

Bu haber 11 Aralık 2015 - 9:23 'de eklendi.

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şube Müdürlüğü tarafından İzmir’deki 4 ilçenin aile hekimlerine Torbalı’da eğitim verildi. Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele konulu seminere Gaziemir, Selçuk, Menderes ve Torbalı’daki 110 aile hekimi katıldı ve program 4 gün sürdü.

Eğitimi İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Dr. Gülgün Çakmur ve Torbalı Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Dr. Ayşe Taşlı verdi.

Düzenlenen eğitimle tütün, alkol ve diğer bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan düşük ve yüksek riskli bireylerin kullandığı maddeyi bırakmasını sağlayacak ve bağımlı olmasını önleyecek müdahalelerin aile sağlığı merkezlerinde uygulanması hedefleniliyor.

KISA MÜDAHALE TEKNİKLERİ KONUSUNDA BİLGİLER VERİLDİ

Eğitime katılan aile hekimlerine ‘bağımlılık, bağımlılığın fizyolojisi, bağımlılık yapıcı maddeler – etkileri – komplikasyonlar, tedavi ve acil durumda müdahale, tütün bağımlılığı, tütün bağımlılığının zararları-bırakmanın yararları, nörobiyolojisi ve bırakmanın yolları, 5A-5R yaklaşım, motivasyonel görüşme, tütün bağımlılığında davranışçı bilişsel yöntemler ve riskli kullanıcılara yönelik kısa müdahale teknikleri gibi konularda bilgi verildiği belirtildi.

  1. ÇAKMUR DOKTORLARI BİLGİLENDİRDİ

Dr. Gülgün Çakmur, bağımlılık yapıcı maddelerin bireyi nasıl etkilediğini örneklerle aktarırken, bağımlılık süreçlerinin gelişimini ve bu süreci etkileyen unsurları çizelge ve grafikler eşliğinde anlattı. Sunumunda bağımlılık süreci, keşif evresi, madde kullanımına başlama yaşı, madde kullanmaya başlama nedenleri, maddeler ile ilgili yanlış inançlar konularında bilgilendirmede bulunurken, merak ve ‘bir kereden bir şey olmaz, bırakırım’ düşüncesiyle başlanılan madde kullanımının çok kısa sürede bağımlılığa kadar sürüklediğine vurgu yaptı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.