SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

300 köyün markası

Bu haber 27 Temmuz 2015 - 13:52 'de eklendi.

3 yıl önce kurulan ve üreticinin her türlü ihtiyacını karşılayabildiği Destek Tarım Market, kısa sürede bölgenin markası haline geldi. Firma, Küçük Menderes Havzası’ndaki 300 köyde tanınan bir marka oldu.

TARIM ve hayvancılık kenti olan Torbalı’da, 3 yıl önce kapılarını hizmete açan Destek Tarım Market, sadece bölgenin değil Küçük Menderes Havzası’nın ihtiyaçlarına cevap veriyor. Uzun yıllardır tarım ve hayvancılık malzemeleri üretim, satış sektöründe yer alan Ali İhsan Tavşan, Destek Tarım Market’le ilçedeki önemli bir eksikliği gidermiş oldu. İzmir-Aydın asfaltı üzerinde 700 metrekarelik büyük bir alanda faaliyet gösteren firma, bu kadar geniş ürün gamına sahip ilk ve tek firma. Bahçe, park, orman ve hayvancılık ekipmanlarının satışa sunulduğu Destek Tarım, şimdilerde Küçük Menderes Havzası’ndaki 300 köyde bilinen bir marka. Dünyaca ünlü birçok markanın bayiliğini de yapan firma, kaliteli ürün ve uygun ödeme koşullarıyla da dikkat çekiyor.

Ali İhsan Bey, kendinizi tanıtır mısınız?

Kayseri doğumluyum. Daha çocuk sayılacak yaşlarda bakkal olan babamın yanında çalışmaya başladım. Ticaret hep merakım vardı. 20 yıl boyunca çeşitli sektörlerde pazarlamacılık yaptım. Sürekli olarak kendi iş yerimi açmayı arzuluyordum. 6 yıl boyunca da Yazıbaşı’da faaliyet gösteren Kocamaz Makine’de Pazarlama Müdürü olarak görev yaptım. Ticaret yapmak adeta damarlarıma işlemişti. Bu nedenle 3 yıl önce görevimden ayrıldım ve kendi işimi kurdum. Torbalı’da bahçe, park, orman ve hayvancılık ekipmanı satışında ciddi bir boşluk vardı. Bu alanda yatırım yaparak önemli bir eksikliği giderdik.

Peki firmanızda hangi markalara ait ürünler mevcut?

Tarım bölgesi olan Torbalı’da üreticilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek her türlü markaya ait ürün bulunuyor. 700 metrekare büyüklüğe sahip olan işletmemizde, Pellenc, Öntar, Grillo, Campaknola, Ford, Pubert, Echo, Alpina, Oleo-Mac, Cifarelli, Husqavara, WolfGarten, Kawasaki, Oregon, Kurtsan ve Echo gibi markalara ait ürünler bulunuyor. Pellenc Zeytin Hasat Makinesi’nin de Küçük Menderes Havzası bölge bayiliğini elimizde bulunduruyoruz. Alman, İtalyan, Fransız, Japon ve Türk firmalarına ait en önemli markalar bünyemizde. Tarım marketimizde, hasat, ilaçlama, toprak işleme, yem, süt sağım, çim biçme ve tırpan makineleri gibi akla gelecek her türlü ürün mevcut.

Teknoloji sürekli gelişiyor. Çiftçi bu gelişmeyi takip ediyor mu?

Teknolojiyi yakından takip eden bir firmayız. Her türlü gelişimde, çiftçilerimizi de haberdar ediyoruz. Ürün gamımızı sürekli olarak güncelliyoruz. Bu sayede üreticilerimizin taleplerine karşılık veriyoruz. Geçmiş yıllarda, tarım ve hayvancılık ilkel yöntemlerle yapılıyordu. Atadan, babadan kalma yöntemlerle bir yol alınmıyor. Son yıllarda ise çiftçinin daha bilinçli hareket ettiğini görüyoruz. Gelişmeleri yakından takip ediyor. Kendisi için en iyisini arayıp buluyor. Tarım artık daha teknolojik ve daha kolay.

OVADA DAHA KALİTELİ ÜRETİM YAPILABİLİR

Torbalı’daki tarımdan da bahseder misiniz?

İlçemiz gerçekten de tam bir tarım cenneti. Geniş ve bereketli topraklara sahip. Ancak çok daha kaliteli üretim yapılabilir. Bunun için gelişmelerle birlikte yeni ürünler tercih edilmeli. Üretimde ürü çeşitliliği arttırılmalı. İlçemizde sadece mısır, domates, pırasa ekilmemeli. Bunların yanında, toprak ve iklim yapısına uygun yeni ürünler de yapılmalı. Bu konuda da iyi araştırmalar yapılmalı. Dünyada bunun örnekleri var. Çok daha farklı ürünler ile üreticimiz kazançlarını arttırabilir.

3 yıl gibi kısa sürede sektörde marka olmayı nasıl başardınız?

Firma olarak geniş bir alana hitap ediyoruz. Küçük Menderes Havzası, Çeşme yarımadası ile birlikte İzmir’in güney ve güneydoğusunu da kapsayan yaklaşık 7 bin kilometrekarelik bir alan. Tabii daha çok Kiraz, Ödemiş, Beydağ, Tire, Bayındır, Torbalı, Menderes ve Selçuk ilçeleri bölgenin esasını oluşturuyor. Küçük Menderes, hiç şüphe yok ki değil Türkiye’nin dünyanın da en verimli tarımsal bölgelerinden biri. Bizde başta bu bölge olmak üzere neredeyse İzmir’in tamamına hitap ediyoruz. Küçük Menderes Havzası’ndaki 300 köyde tanınan bir markayız. Sürekli olarak çiftçilerin yanındayız. Her gelişmeden haberdar ediyoruz onları. Satış sonrasında da verdiğimiz hizmet ile marka bilinirliliğimizi arttırdık

BİR MAKİNE DÖRT İŞÇİNİN YAPTIĞI İŞİ YAPIYOR

Dünyaca ünlü Pellenc markasının bayiliğini aldınız.

2004 yılında Türkiye’de giren ve yaygınlaşmaya başlayan PELLENC Zeytin çırpma makineleri Zeytin üreticisinin yağ fiyatlarının düşük olması ve işçi bulunamaması sorunlarını çözmede en büyük yardımcısı olmaktadır. Torbalı’da 80 bin dönümün üzerinde, 2 milyondan fazla ağaç var. Pellenc Zeytin çırpma makineleri Türkiye’ye girmeden önce Avrupa ülkelerinde yaygındı. Ülkemize ise 2004 yılında girerek yaygınlaşmaya başladı. Birçok ülkenin ürettiği makine var ama bu makineler Fransız malı daha dayanıklı ve sağlamdır. Bu işi uzun yıllardan beri yaptığımız için işçilik maliyetleri ile işçi bulmadaki sıkıntılar yanında yağ fiyatlarının düşük olması karşısında çözüm yolları aramaya başladık. Baktık ki ülkemiz diğer ülkeler gibi tarımda makineleşmeye doğru gidiyor. Zeytin çırpma makineleri yeniçağın tarımda Mercedes’idir. Pellenc marka zeytin hasat makineler ülkemizde giderek yaygınlaşmaya başladı.Bir makine dört işçinin yaptığı işi yapıyor. Normal koşullarda bir makine 1500 kilo civarında zeytin döküyor. Bunun yanında asla zeytin dallarına zarar vermiyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.