SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

30 yıllık medeniyetler buluşması

Bu haber 14 Ağustos 2015 - 14:24 'de eklendi.

İzmir’in Torbalı Belediyesi ile Almanya’nın Wunsiedel Belediyesi Arasında 30 Yıldır Aralıksız Devam Eden Medeniyetler Dayanışmasının Yeni Yolcuları Almanya’ya gitti.

Kültürler arası diyalog oluşturmak, yanlış algılanmayı ortadan kaldırmak amacıyla 1985 yılında İzmir’in Torbalı belediyesi ile Almanya’nın Wunsiedel Belediyesi arasında yapılan Medeniyetler Arası Diyalog Anlaşması gereği 15 Türk öğrenci bu ülkeye gitti.

Türk öğrenci heyeti Wunsiedel’de kültür programlarına katılmanın yanı sıra, tarihi ve kültürel yerleri de gezecek. 5 Ağustos’ta yola çıkacak olan öğrenciler, iki gün Münih kentinde temaslarda bulunacak ve ardından Wunsiedel kentine geçecek. 22 Ağustos’ta ise misafiri oldukları öğrenci arkadaşlarıyla birlikte geri dönecekler.

BAŞKAN GÖRMEZ, “DİYALOG BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZER”

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, farklı toplumlar arasındaki yaşam biçiminden, inanç, kültür, renk ve dil zenginliğinden ortak bir değer ile hoşgörü üretebilmenin iletişimle mümkün olabileceğini belirterek, “Burada iki kardeş belediyenin üstlendiği en önemli misyon kuşkusuz ön yargıları yıkmak, karşılıklı deneyimleri paylaşmaktır. Bilimde, sanatta, şehircilikte, sosyal yaşamda da bilgi deneyim paylaşmaktır.

Torbalı halkı ile kardeş Wunsiedel halkı arasında kurulan bu köprünün ayaklarını daha da güçlendirmek adına özellikle eğitim ve bilim alanında ortak projelerimizi çoğaltmak arzusundayım.

Bunun için, iki kentin öğrencileri ve aileleri arasında geçmişte yapılan çalışmaların faydalı sonuçlar doğurduğunu ve bundan güç aldığımızı da belirtmek isterim. 25 yıl süren çalışmalara katkı sunan herkese de ayrıca teşekkür ederim” diye konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.