SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

150 yıllık hayal gerçek oldu

Bu haber 21 Aralık 2015 - 7:57 'de eklendi.

İZBAN’ın Bergama ve Selçuk’a kadar uzadıktan sonra 188 kilometre ile dünyada bir ilk olacağını vurgulayan Yıldırım, “İki tarihi merkezi birbirine bağlayacağız” dedi

Ocak ayı sonunda hizmete açılacak olan 30 kilometrelik Cumaovası- Tepeköy İZBAN hattının test sürüşüne Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve milletvekilleri, ilçe belediye başkanları katıldı. Sefer boyunca Başkan Kocaoğlu ve TCDD yetkilileri ile sohbet eden Yıldırım, proje hakkında bilgiler aldı. Seferin ardından Torbalı İstasyonu’nda inen Bakan Yıldırım, ‘Hizmet adamı Yıldırım’ sloganları, alkışlar ve davul zurna ekibi tarafından karşılandı. Torbalı’da vatandaşlara hitap eden Yıldırım, test seferlerinin önümüzdeki bir ay içinde devam edeceğini belirtti, “Önümüzdeki bir ay içerisinde bu testler devam edecek. Ocak ayının sonuna doğru bu hatta yolcu taşımaya başlayacağız. Böylece Torbalı’nın içinden İzmir’in merkezine, hatta Aliağa’ya kadar seyahat etmek mümkün olacak. Öncelikle bu proje Bakanlığımız, Devlet Demir Yolları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bir projedir. Bu projenin yapımında Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve ekibinin çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Demiryolu çalışanlarımıza ve yüklenici firmaya 30 kilometrelik bu yolu kısa bir zamanda bitme noktasına getirdikleri için teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi. İZBAN’ın Torbalı’dan Selçuk’a kadar devam edeceğini de söyleyen Yıldırım, “26 kilometrelik Selçuk hattı da var. Onun da altyapı ve üst yapı çalışmaları başladı. İhalesi yapıldı. Aliağa’dan Bergama’ya kadar olan kısım ile ilgili proje çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki günlerde gündeme almış olacağız. İkisi bittiğinde böylece UNESCO’dan tescil edilmiş İzmir’in iki tarihi merkezi Bergama ve Selçuk’u raylı sistemle birleştirmiş olacağız” diye konuştu.

YILDIRIM: TORBALI’YA HASTANE SÖZÜMÜZÜ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Torbalı’ya yeni müjdeler veren Yıldırım, “Devlet Demiryolları ilçe belediyesine Torbalı’nın en güzel parkını yapması için 20 dönüm arazi verdi. Hayırlı uğurlu olsun. Orası bir şehir parkı, nefes alma merkezi haline gelecek. Torbalı’ya hastane sözümüz vardı. 2016 yılının sonuna kadar 250 yataklı söz verdiğimiz hastaneyi bitireceğiz. Benim doğduğum memleket Erzincan’daki hastane bile 200 yataklı. Orası vilayet burası ilçe. Torbalı için sağlıkla ilgili bir müjdemiz daha var. Torbalı merkeze 2 tane, Ayrancılar’a 2 tane, Özbey’e bir tane aile sağlık merkezi kuruyoruz. Develi’nin 150 yıllık İZBAN hayali gerçek oldu” diye konuştu. Öte yandan son yerel seçimlerde CHP’den Menderes Belediyesi Meclis Üyesi olan Halil Taşkıran 2 ay önce AK Parti’ye geçti. Taşkıran’a rozetini Binali Yıldırım taktı. Torbalı İstasyonu’nda gerçekleşen törene ev sahipliği yapan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Torbalı’ya katkılarından ötürü Ulaştırma Balkanı Yıldırım’a teşekkürlerini sundu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.