SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

10 milyonluk tehlike

Bu haber 08 Aralık 2015 - 7:38 'de eklendi.

Yılda ortalama 2 bin ton yaş sebze meyve ihracatının yapıldığı Rusya’nın tarımsal ürünlere ambargo koyması durumunda Torbalı çiftçisini yaklaşık 10 milyon liralık zarar bekliyor.

TÜRK hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle Rusya ve Türkiye arasında gerilen ilişkiler en çok Rusya’ya ürünleri ihracatçı şirketler tarafından ihraç edilen çiftçileri kara kara düşündürüyor. Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden bir olan Torbalı’da tarım ve tarıma dayalı sanayi sonucunda işlenmiş birçok ürün çeşitli ülkelere ihraç ediliyor. Yaş sebze ve meyve üretiminde son yıllarda büyük ivme yakalayan Torbalı’nın ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin başında Rusya geliyor. Yılda ortalama 2 bin ton yaş sebze ve meyvenin Rusya’ya ihraç edildiği ilçede, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre bu sayede 10 milyon liralık bir gelir sağlanıyor. Rusya’nın uygulayacağı olansı bir ambargo durumunda Torbalı çiftçisinin de durumdan etkileneceği belirtiliyor. Domates, pırasa, kereviz, şeftali gibi yaş meyve ve sebzenin ihraç edildiği Rusya’ya özellikle kurutulmuş domates de gönderiliyor. Yüksek fiyatlarda ve miktarda ihraç edilen kurutulmuş domates ve kuru sebzelerine de ambargonun konması durumunda bu kaybın 15 milyon lira civarına ulaşması bekleniyor.

15 MİLYON ZARAR OLABİLİR

Rusya Federasyonu Türkiye ile arasında yaşanan gerilim nedeniyle tarımsal ürünlere ambargo koyacağı konusunda sinyaller verilmişti. Rusya’ya her yıl ortalama 2 bin tonluk bir ihracat yapan Torbalılı çiftçiler ihracatçı şirketlerin kendilerinden ürün almaması durumunda büyük sıkıntı yaşayacak. İhracat için her yıl en özel hasat ürünlerinin ihracatçı şirketler tarafından yüksek meblağlarda alındığı ifade edilirken, olası bir ambargo durumunda Torbalı çiftçisinin 10 milyon liralık bir kayıp yaşayacağı ifade ediliyor. Bu rakam sadece yaş sebze ve meyve ürünleri için geçerliyken, Torbalı’dan Rusya’ya giden başta kuru domates ve biberin yer aldığı kategori olan kuru meyve ve sebzeye uygulanacak ambargoyla kaybın 15 milyon liraya dayanması bekleniyor.

“KAYBEDEN RUSYA OLUR”

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Tarım, Gıda ve Hayvancılık Torbalı İlçe Müdürü Hakan Karakaya, Torbalı’da yetişen ürünlerin kaliteli olduğuna dikkat çekerek, “İlçede kaliteli tarım politikaları uygulanıyor. Bu kapsamda hasadı gerçekleşen ürünlerde de bir kalite söz konusu. Çiftçilerimizin bu konuda sıkıntı yaşamayacağına inanıyorum. Kaliteli ürüne talep her zaman olur. Rusya’nın ambargo koyması durumunda kaybeden Rusya olur” dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.