SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Son dakika! Erdoğan açıkladı! Hukuk Fakültelerinde yeni sistem! Avukatlara yeşil pasaport imkanı…

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 19:36 'de eklendi.

Son dakika! Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Yargı Reformu Strateji Belgesini açıklıyor. Erdoğan yaptığı açıklamada hukuk fakültelerinde yeni eğitim sistemine geçileceğini ifade etti. Erdoğan öte yandan Avukatlara yeşil pasaport hakkı verileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargı Reformu Stratejisi tanıtım toplantısında konuşma yapıyor. Erdoğan yapıtığı açıklamada Hukuk fakültelerinde yeni sisteme geçileceğini duyurdu. Erdoğan ayrıca avukatlara yeşi pasaport hakkı verileceğini belirtti. Dava önceliklerine de değinen Erdoğan, çocuklarla ilgili davalara öncelik verileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Devleti adalet üzerinde inşa eden bir medeniyetin temsilcileri olarak bu mesele bizim önceliklerimiz arasında ilk sırada yer almıştır.Adalet mülkün temelidir diyerek, devleti adaletin üstünde inşa eden bir medeniyetin temsilcileri olarak bu mesele hep önceliklerimiz arasında yer aldı.

Yargı Reformu Strateji Belgesini sonraki reform belgelerinin başlangıcı olarak görebiliriz. Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde en büyük kazanımlarından biri reform çalışanlarını hayata geçirme kabiliyetini geliştirmiş olmasıdır. Biz bu reformlara AB istediği, dayattığı için değil milletimizin ihtiyacı olduğu için sahip çıkıyoruz.

Adaletin güçlü, güçlülerin de adaletli olduğu toplumlar hızla büyür, kalkınır, zenginleşir. Adalet temeli çürük olan hiçbir toplumun ve devletin uzun süre ayakta kalma şansı yoktur. Kanunu Sultan Süleyman Han “Kılıcın yapamadığını adalet yapar” demiştir.

Merhum İzzetbegoviç’in ‘Biz savaşı öldüğümüzde değil düşmanlarımıza benzediğimizde kaybederiz’ sözünü asla unutmayacağız.Elbette sıkıntıya düştüğümüz konuar var ama her şeye rağmen kendi kültürümüze olan bağları muhafaza ediyoruz. Yargı Reformu Belgesi güven veren, erişilebilir adalet noktasıyla hazırlanmıştır. Mevzuattan kaynaklanan sıkıntıları süratle çözmekte kararlıyız.

Yargı Reformu Belgesi içerdiği birçok amaç ve hedefle vatandaşlarımızın sisteme duyduğu güveni artıracaktır. Bu belgeyle verilen sözler tutulmuyorsa da AB üyeliğine bağlılığımızı da ifade ediyoruz.Yar Reformu Stratejisinde 2 temel perspektif, 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet bulunuyor.

İfade özgürlüğünü demokrasinin en önemli şartı olarak görüyoruz. Belgenin üzerine oturduğu iki perspektiften biri hak ve özgürlüklerdir. Türkiye, işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans anlayışını benimsemiş bir ülkedir. Sistematik işkence veya kötü muamele ifadeleri artık geride kalmıştırç Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin güvence altına alınması gibi birçok konuda önemli yenilikler getiriyoruz.

Önümüzdeki dönemde adil yargılanma hakkının daha etkin şekilde korunmasını istiyoruz. Uyuşmazlıkların alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle çözülmesi önceliklerimiz arasındadır.9 amaçtan ilki hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi. İkinci temel perspektif adalet sisteminin işleyişidir. Adalet hizmetine ulaşmanın kolaylaştırılması önceliğimiz.

AB, AB Konseyi, Venedik Komisyonu ve AİHM’in değerlendirmelerini gözterek mevzuat paketleri hazırlıyoruz.Tutukluluk yargılayı asıl yöntem olarak görüyoruz. Tutukluluk tedbirine zorunlu hallerde sağlayacak düzenlemeler yapacağız.

İkinci amaç yargı bağımsızlığı , tarafsızlığı ve şeffaflığın getirilmesi.Hakim ve savcılara ilk kez coğrafi teminat getiriyoruz. Hakimliğe ve savcılığa girişteki mülakat ekibini genişletiyoruz. Mesleki liyakatı artırmak gayesiyle mesleki kıdem şartlarını yeniliyoruz.  Hakimler ve savcukar hakkındaki disiplin prosedürlerini yeniden yapılandırıyoruz.

Üçüncü amaç insan kaynaklarının nitelik ve niceliğin artırılmasıdır.Hukuk fakültelerinde eğitim süresi 5 yıla çıkacak, kontenjanlar sınırlandırılacak.

Adalet teşkilatımızın bilişim sisteminin yurt dışı temsilcilikleriyle entegrasyonunu sağlıyoruz. Adliye bulunmayan ilçelerdeve büyük havalimanlarında uzaktan görüntülü ifade alınmasını sağlaan sistemi kuruyoruz. Mahkeme nöbet sisemini geliştirerek ceza mahkemelerinin 24 saat esasıyla hizmet vemesini planlıyoruz. Yazıişleri mdürülüğünü kariyer meslek olarak yeniden yapılandırıyoruz.

Savunmanın yargılamalara etkin katılımını sağlayacak düzenlemeler yapıyoruz. Avukatların bilgi ve belge temin etmelerine ilişkin yasal yetkilerini genişletiyoruz.Avukatlık hizmetlerinin vergilenmesi konusunda iyileştirici düzenlemeler yapıyoruz. Kamudaki avukatların özlük haklarıyla ilgili sorunları çözüyoruz.

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT HAKKI VERİLECEK

Avukatlık hizmetlerinin vergilenmesi konusunda iyileştirici düzenlemeler yapıyoruz. Maaş ve özlük haklarının yetersiz olması nedeniyle kamuda avukat çalıştırmak güç oluyor. Bu sorunu da çözüyoruz. Avukatlara da yeşil pasapor hakkı vererek uluslararası faaliyetlerini kolaylaştırmayı planlıyoruz.

Tanıklık uygulaması maddi gerçekliğin ortaya çıkarılmasına doğrudan etki eden bir yöntemdir. Tanıkların psikolojik olarak yıpranmasını önleyecek düzenlemeler var. Yargı sürecinde tanığa özgü uygulamalar geliştirilecek. Tanıklık ücretlerinin yeniden belirlenmesi gerekiyor.

2018’de şüphelilerin yüzde 52,6’sı hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.Cumhuriyet savcılarının takdir hakkı genişletilecek.Uzlaşma uygulamasını genişletmeyi hedefliyoruz. İade edilen iddianamelerin orası yüzde 2,6. İade kapsamı yeniden belirlenecek.Basit yaralama ve tehdit gibi suçların nitelikli hallerin şikayete bağlı olması planlanıyor.

15 YAŞINDAKİ KÜÇÜK ÇOCUKLARIN…

Suç teşkil eden bazı fiilerde sanıkların doğrudan mahkemeye getirilmesi süreci hızlandırılacak. Bazı ağır suçlar hariç 15 yaşından küçük çocukların işledileri ilk defa fiiller için soruşturma ve kovuşturma olmayacak. Şiddet içermeyen suçlardan hükümlü olan hamile ve yaşlıların ceza infazı evde olacak.

Noterlik kariyer mesleği haline dönüştürülecek. Noterlerin sayısı artırılacak. Cezada ulzşatırmanın kapsamı genişletilecek. Uzlaşma ile sonuçlanan dosya sayısı 150 bin. Şiddet içermyen uyuşmazlıklarda aile arabuluculuğu getirilecek.

egehaber.com

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reklam Kodu r026