SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Sigorta sektöründe ‘SDDK’ heyecanı

Bu haber 15 Nisan 2019 - 14:28 'de eklendi.

Bakan Albayrak’ın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019”da Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SDDK) kurulacak olmasına yer verilmesi sigortacıları sevindirdi.

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019”da Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SDDK) kurulacak olmasına yer verilmesi sektörde memnuniyetle karşılandı. Torbalı’da hizmet veren Bekir Söyler Sigorta sahibi Bekir Söyler, finansal sistemin yapı taşlarının başında sigortacılığın geldiğini söyledi. Ekonomik gelişmede sigorta sektörünün önemine işaret eden Söyler, “Fırsatı kaçırmadan sektör kendini doğru anlatmalı. Sektör olarak yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Sektörün sorunları bütün taraflarca bilinmekte. Önemli olan yeni projeler üretmek ve çözüm önerileri sunarak bunların gerçekleşmesini sağlama kararlılığıdır” dedi. Söyler, ekonomik ve finansal yapının regüle edilmesi, ticaretin tabana yayılmasının güçlü bir sigorta sistemine sahip olmaktan geçtiğini vurgulayarak, finansal sistemde bankacılık sektörünün sistemin yüzde 85’ini teşkil ederken sigortacılığın yüzde 5 civarında olduğunu belirtti.

‘RİSKLERE TEMİNAT YARATILMASIYLA YÜKSEK EKONOMİK KAZANIMLARA SAHİP OLUNABİLİR’

EKONOMİK krizlerden çıkmada güçlü bir sigorta sistemine sahip olmanın önemine dikkati çeken Bekir Söyler, fon büyüklüğüne sahip bireysel emeklik sistemi ve organize edilmiş finansal sigortacılık sisteminin kriz dönemlerinin panzehiri olduğunu vurguladı. Söyler, Türkiye’nin uluslararası ticaretin merkezinde bulunduğunu belirterek, “Ülkemiz, sahip olduğu konum dolayısıyla onu çevreleyen bölge ülkeleri ve komşularıyla, yerli ve milli reasürans şirketi kurarak bu bölgedeki ticaretin düzenlenmesi ve risklere teminat yaratılmasıyla yüksek ekonomik kazanımlara sahip olunabilir” diye konuştu. Sektör olarak, birçok talepleri olduğunu belirten Söyler, “Zorunlu sigortaların artırılması gerekir. Devletin tüm varlıkları özel sigorta ile sigortalanmalı. Sigorta genel şartları gelişen ticaret ve teknolojik gelişmelere paralel olarak yeniden düzenlenmeli. Finansal sigorta türlerinin artırılması gerekiyor. Sigorta edilmekten kaçınılan riskler için Tehlikeli Riskler Havuzu kurulmalı. Zorunlu trafik sigortasının araçlara değil sürücülere göre düzenlenmesi gerekir” ifadesini kullandı.

‘SİGORTA SEKTÖRÜNÜN GÜÇLÜ VE SAĞLIKLI YAPILANMASI YOLCULUĞUNDA İLK ADIM BDDK OLACAK’

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kurulduktan sonra bankaların batma tehlikesiyle karşı karşıya kalmadığını ve insanların mağdur olmadığını vurgulayan Söyler, şunları kaydetti: “Genç nüfusu ve bölgesel pozisyonu ile liderlik yapacak ülkemizin bu alandaki her girişimi çok yüksek istihdam yaratacak. Küresel düşünüp yerel yapılanmanın kaçınılmaz gerçekleri her geçen gün belirgin biçimde ortaya çıkmakta. Sigorta sektörünün bu günlere ulaşmasında büyük emeği olan sigorta acentelerinin daha fazlasını gerçekleştirebilmeleri için köklü değişimlere ihtiyaç vardır. BDDK’nın yapılandırılmasıyla çok daha sağlıklı ve güçlü bir bankacılık sistemi var edildiği görülürken, sigorta sektörünün güçlü ve sağlıklı yapılanması yolculuğunda ilk adım Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SDDK) kurulması olacak. İş dünyasının sürekliliğini sağlayan tek güvencesi sigorta sektörü. SDDK’nın kurulmasıyla büyük bir atılım gerçekleşeceği inancını taşıyoruz ve bu konuda sorumluluk almaya hazırız.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reklam Kodu r026