SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

LGS’ye son bir ay kala ne yapılmalı?

Bu haber 11 Mayıs 2019 - 10:37 'de eklendi.

İLK kez geçen yıl uygulanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS), bu sene 1 Haziran’da yapılacak. LGS, öğrenciler kadar velileri de yakından ilgilendiriyor. Uzmanlar, ailelerin bu süreçte öğrencilerin yanında olması ve onları moral ve motivasyon olarak güçlü tutabilmesinin çok önemli olacağını söyledi. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile ilgili öngörü ve önerilerini paylaşan Torbalı Uğur Özel Öğretim Kurs Müdürü Simge Tikankuş, “Önceki yıllarda liselere geçişte uygulanan TEOG sistemi kaldırılarak geçen yıl yeni sistem getirildi. Yeni sistem önemli değişiklikleri de beraberinde getirdi. Yaklaşık bir milyon öğrencinin girdiği LGS’de geçmişe dönük çalışmaların önemine değinen ve bu bir aylık zamanın verimli geçirilmesi gerektiğini belirten Tikankuş, şunları söyledi: “Uzun bir çalışma maratonunun sonuna gelindi. Sınava bir ay kala hem öğrencilerin hem de velilerin heyecanı arttı, ama sınava hazırlık sürecinin tamamı gibi bu kalan zamanı da doğru bir şekilde yönetmek çok önemli. Bu süreçte öğrenciler, öncelikle varsa konu eksiklerini tamamlamalı. Bunun için öğrenciler destek alabilirler. Her konunun bütün alt başlıklarına ve kazanımlarına hakim olunduğundan emin olmak gerekiyor. Öğrenci, konu eksiklerini tamamladıktan sonra da bildiği konuların tekrarını yapmaya özen göstermeli. Çünkü süreç içinde bildiği konuları unutabilir. Eksik olduğu konuların tekrarını yaptıktan sonra bunlarla ilgili soru çözümü yapması, konuları pekiştirmesini sağlar. Bu süreçte öğrenciler, bir program dahilinde hem branş denemelerini hem de genel denemeleri, saat tutarak çözmeli. Yapamadığı sorular onlar için yeni bir tekrar ve boşlukları doldurma haritası olur. Ne kadar çok deneme çözerse o kadar sınav pratiği yapmış olur. Bu da giderek artan sınav heyecanının azalmasını sağlar” dedi.

ÖNCE BİR HEDEF SEÇİN

TİKANKUŞ, “İnsanları motive eden en önemli faktörlerden biri başarmayı istedikleri hedeflerinin olması. Aksi takdirde çalışmak için bir nedeniniz de olmaz. Bu yüzden bir amacınız olsun ve ona ulaşacağınıza inanın. Hedefi olmayan bir yelkenliye hiçbir rüzgâr yardım edemez. Başarının yolu kendinize olan güveninizden geçer. Hedefe ulaşacağınıza dair inancınız zayıfsa kısa sürede pes edersiniz. Aklınızdan çıkarmayın; inanç ve özgüven bu zorlu yolculukta size güç verir, sorunları aşmanızı kolaylaştırır. Unutmayın, sizler bir robot değilsiniz, sürekli ders çalışamazsınız. Dinlenmeye, eğlenmeye ve sevdiğiniz şeylere de zaman ayırmalısınız. Sınavın son bir ayında ailelerin olumsuz eleştiriden ziyade yapıcı, destekleyici, güven verici bir tutum sergilemeleri, çocukların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar. Stresin arttığı bu süreçte öğrencinin ders dışında sosyalleşme ihtiyacı da artacaktır. Aileler bu noktada, çocuklarına destek olmalı” diye konuştu.

SINAVDA HANGİ KONUDAN KAÇ SORU GELECEK?

TORBALI Uğur Özel Öğretim Kurs Müdürü Simge Tikankuş, “LGS sorularının Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yayınladığı örnek sorulardaki gibi; doğru okuma, doğru düşünme, yorumlama, hızlı işlem yapabilmeyi sorgulayacağını öngörüyoruz. MEB kazanımlarına uygun, içeriğinde gerekli bilgileri kapsayan, çözümü uzun sorular sınavda yer alabilir. Bilgiyi kullanma, analiz, sentez, yorumlayabilme becerilerini artırmak için öncelikle kitap okumaya çok önem verilmelidir. Çok kitap okuyan öğrencilerin yeni sistemde avantajlı olacaklarını düşünüyorum. Öğrenciler kitap okumayı zaman kaybı gibi görmemeli, kesinlikle her gün en az yarım saat kitap okumalıdır. Hangi sistem gelirse gelsin çalışan öğrenci avantajlıdır. Çalışan öğrenciler soruların zor olmasından korkmamalıdır. Hatta soruların çok kolay olması çalışkan öğrenciler için dezavantajdır. Çünkü sorular çok kolay olduğunda çalışmayan öğrenciler de yapabilmektedir. Başarı için çalışmak önemlidir, fakat doğru çalışmak daha önemlidir’’ dedi.

ÖĞRENCİLERİNİ SINAVA HAZIRLIK SÜRECİNDE GÜNCEL YÖNTEMLERLE DESTEKLİYOR

MÜDÜR Simge Tikankuş, “Sınav, 8´inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki oturum halinde uygulanacak ve aynı gün yapılacak. Birinci oturumda, 8´inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecek. 60 dakika olan sayısal alan sınav oturum süresi 20 dakika uzatılarak 80 dakikaya çıkarıldı. Buna göre sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak. Merkezi sınav sonuçları, 24 Haziran 2019´da www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek. Sınava girecek bütün öğrencilere başarılar diliyorum.” Yarım asırlık sınava hazırlık deneyimini, okullarına başarılı şekilde entegre eden Uğur Okulları, öğrencilerini sınava hazırlık sürecinde güncel yöntemlerle destekliyor ve onlara rehberlik ediyor. Uğur Sınava Hazırlık Merkezi ile öğrencilerini geleceğe hazırlıyor. Sınava hazırlık, kariyer planlama ve kişisel gelişim hizmeti veren Uğur Okulları öğrencilerini destekliyor, öğrencilerinin akademik, kişisel ve sosyal gelişim takibini yapıyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reklam Kodu r026