Anasayfa » Torbalı » Hem satıyor, hem pişiriyor

Hem satıyor, hem pişiriyor

Karaman Otel yanında hizmet veren Kasap Amca, pişirdiği etlerle beğeni topluyor. Et satışının yanı sıra, et pişiriciliği ve ızgara çeşitleri servisi yapan işletme, uygun ve taze et satışıyla da ilgi topluyor.

YARIM asırdan fazla kasaplık yapan İbrahim Yılmaz, geçtiğimiz yıllarda açtığı ‘Kasap Amca’ adlı işletme büyük ilgi görüyor. Et satışının yanı sıra et mangal hizmetini de sunan işletmede, isteyen eti pişirip orada yiyor, isteyen ise evine götürüyor. Sattığı tüm ürünlerin taze olduğunu dile getiren Yılmaz, fiyatların da piyasa göre çok uygun olduğunu belirtti. Bir lokantada bir porsiyona verilen parayı aynı ürünün 1 kilogramlık pişmiş haline verdiren işletme, bu yönüyle de büyük avantaj sağlıyor. 1950’li yıllarda Ankara Polatlı’da kasaplık yapan babasının yanında mesleğe başlayan İbrahim Yılmaz, yarım asırdan fazla bu mesleğin içerisinde…

İSTEYEN ETİ PİŞİRİP ORADA YİYOR, İSTEYEN İSE EVİNE GÖTÜRÜYOR

KİLO ile mangallık et hazırladıklarını dile getiren İbrahim Yılmaz, vatandaşın beğendiği eti alıp taze taze yediğini söyledi. Kuzu ve dana etinin genellikle tercih edildiğini de sözlerine ekleyen Yılmaz, dana kuşbaşı, dana kıyma, dana biftek, dana antrikot, süt kuzu külbastı, kuzu pirzola, süt kuzu but, dana çöp-şiş, kuzu çöp şiş, köfte, sucuk, dana böbrek, dana yürek, kuzu ciğer, kanat, tavuk külbastı gibi lezzetlerin pişmiş satışının yapıldığını söyledi. İbrahim Yılmaz: “Mekanımız farklılığı ile sektöre hareketlilik getirdi. Et satışlarımızın yanında hazırladığımız ızgara çeşitlerini de müşteriye anında servis ediyoruz. İsteyen de pişirip evine götürüyor. Et pişiriciliği hizmeti ile bir ilki de yapıyoruz” diye konuştu.

Hakkında Cemil Zeybeker

Cemil Zeybeker
Torbalı’da, Türkiye'de ve dünyada meydana gelen olaylar ve gelişmeleri ajanslar ve kendi ekibimiz aracılığıyla takip ederek size sunuyoruz. Sitemizde, kendi mahallenizden dünyanın en uzak köşesine kadar her yer ile ilgili haber okuyabilirsiniz.