SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Diş teli takacaklara önemli uyarı

Bu haber 09 Ocak 2019 - 10:22 'de eklendi.

DENTAPOLİS Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Uzman Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dt. Tuğçe Koçak, dişlerin uzun dönem ağız içinde sağlıklı bir şekilde fonksiyon görebilmeleri için, düzenli ağız hijyeninin sağlanmasının çok önemli olduğunu belirterek, diş teli takacaklara önemli uyarılarda bulundu. Fırçanın dişlerin her bölgesine ulaşabilmesi ve temizleyebilmesi için dişlerin düzgün bir dizide sıralanmış olmasının gerektiğini kaydeden Dt. Koçak, “Çapraşık dişler hiçbir zaman tam temizlenemediği gibi, estetik ve fonksiyon olarak da görevlerini tam yerine getiremezler. Restoratif yöntemler ya da ortodontik tedavi, dişlerin doğal ve düzgün bir şekilde dizilmesine yardımcı olacaktır. Burada tercih yaparken tabii ki ilk olarak diş doktorunuzun size tavsiye edeceği yöntemin hangisi olduğu önemlidir. Mümkünse ortodontik tedavi ile doğal dişlerin dizilmesi öncelikli tercih olacaktır” dedi.

‘ESTETİK KAYGI YARATMAYACAK ORTODONTİK TEDAVİ YÖNTEMLERİNDEN FAYDALANABİLİRİZ’

ORTODONTİK tedaviden önce ağız içinde var olan bütün gerekli tedavilerin bitirilmesi gerektiğini söyleyen Dentapolis Uzman Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dt. Tuğçe Koçak, şöyle konuştu: “Çürükler varsa öncesinde dolguları yapılmalıdır. İltihaplı aşırı çürük dişler çekilmelidir. Diş etlerinin sağlıklı kalabilmesi için, öncesinde mutlaka diş taşı temizliği yapılmalıdır. Nasıl olsa diş teli takacağım, estetik olarak bir kaygım yok diye düşünmemek gerekir. Öncelikle estetik kaygı yaratmayacak ortodontik tedavi yöntemlerinden de faydalanabiliriz. Fakat burada önemli olan hangi çeşit tedavi olursa olsun, ortodontik tedavi sırasında ağız hijyeni ister istemez azalmaktadır. Diş üzerine yapıştırılan braketler yüzünden, diş üzerinde gıda artıklarının tutunacağı alan artar ve temizlenmesi oldukça zorlaşır. Bazı durumlarda profesyonel temizlik yapmak gerekebilir. Günlük ağız temizliğinin optimum düzeyde yapılabilmesi için çürük ya da diş taşı varlığı olmamalıdır. Yine doktorunuzun önerdiği günlük diş fırça ve ara yüz temizliğinde kullanılan ekipmanların düzenli bir şekilde kullanılmasını tavsiye ederim” diye konuştu.

ESTETİK VE SAĞLIKLI BİR GÜLÜŞE KAVUŞABİLİRSİNİZ

KOÇAK, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunun yanı sıra, ortodontik tedaviye karar verildiği takdirde, varsa 20 yaş dişleri mutlaka değerlendirilmelidir. Yer darlığı olan bir vakada, öncesinde 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekebilir. Çekilmediği takdirde, ortodonti tedavisi bittikten sonra çıkmaya çalışan 20 yaş dişleri, bütün emeğinizin boşa gitmesine ve dişlerin tekrar çapraşık hale gelmesine sebep olabilir. Diş eksiklikleri olan bir vakada, ortodonti tedavisinden önce yapılacaksa eğer implant ya da kuron/köprü planlamalarının tam olarak yapılması gerekir. Çünkü ortodonti tedavisinde, varsa bu planlamaya bağlı kalarak, dişlerin dizilimi sonlanacaktır. Teller söküldükten sonra kısa süre içinde planlamaya bağlı kalarak tedavileri bitirilmelidir. Kısacası ortodontik tedaviye başlamadan önce bütün ağız planlaması ve tedavileri planlamaya bağlı kalarak yapılmalıdır. Böylece kendi doğal dişlerinizi kullanarak, hayat standardınızı oldukça arttıracak şekilde estetik ve sağlıklı bir gülüşe kavuşabilirsiniz.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reklam Kodu r026