Anasayfa » Dünya » 3. Dünya Savaşı mı çıkacak?

3. Dünya Savaşı mı çıkacak?

Akdeniz’de ve Suriye’de ABD Rusya arasında gerginlik hat safhada.  Peş peşe sıcak son dakika gelişmeleri yaşanıyor. ABD Rusya savaşı başlıyor mu? 3. Dünya savaşı mı çıkacak.ABD lideri Trump, “Hazırlan Rusya, çünkü bu füzeler gelecek. Hepsi yeni ve akıllı füzeler” dedi. Hemen cevap veren Rusya Dışişleri, “Akıllı füzeler yasal hükümetlere değil, teröristlere doğru uçmalı” ifadesini kullandı.

İsrail medyasının iddasına göre, ABD bombardımanından korkan Esad, Rus korumalarını yanına alarak Şam’daki başkanlık sarayından kaçtı.Olağanüstü toplanan İsrail kabinesi, Batı’nın Suriye’ye muhtemel operasyonunu görüştü; ordu birlikleri İran’ın savurduğu tehdit üzerine üst düzey alarma geçirildi.Kremlin itidal çağrısı yaptığı açıklamada, Doğu Guta’da kimyasal saldırıiddialarının tarafsız bir şekilde araştırılması gerektiğini vurguladı.Lübnan’daki Rusya Büyükelçisi, Hizbullah’ın televizyonu El Manar’a ABD’nin Suriye’ye ateşleyeceği füzelerin düşürüleceğini söyledi.Eurocontrol’ün füze uyarısı üzerine bazı havayolları rotalarını değiştirdi. Yeni rotada uçan havayolları arasında Air France ve easyJet var.

ABD Savunma Bakanlığı’nın Pentagon’dan açıklama

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) yaptığı son dakika açıklamasında ise “Trump’ın attığı tweetleri bize değil Beyaz Saray’a sorun” ifadesi yer aldı.Trump, kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Rusya,  Suriye’ye atılacak her füzeyi vuracağını söylemiş. O zaman hazır ol Rusya çünkü  füzeler geliyor, hem de iyi, yeni ve akıllısından. Kendi halkını öldüren ve  bundan zevk alan gaz katili hayvanla ortak olmayacaktınız.” ifadeleri yer aldı.Esed rejimi, başkent Şam’daki Doğu Guta bölgesinin Duma ilçesinde 7 Nisan’da kimyasal silah kullanmış, 78 sivil ölmüştü.ABD,Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne BM içinde katliamın soruşturulması ve sorumlularının belirlenmesi için mekanizma kurulmasını öneren tasarı sunmuş, ancak Rusya veto etmişti. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nick Haley, “BMGK harekete geçse de geçmese de ABD, Suriye’deki kimyasal silah saldırısına cevap verecek.” ifadelerini kullanmıştı.ABD Başkanı Donald Trump da Esed rejimine karşı askeri seçenek de dahil tüm ihtimallerin masada olduğunu ve eğer saldırıda sorumluluk payı varsa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de “bedel ödeyeceğini” dile getirmişti.

40 DAKİKA SONRA İKİNCİ TWEET

Trump 40 dakika sonra bir tweet daha atıp, “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil en kötü seviyede. Bunun için bir neden yok. Rusya’nın ekonomisine yardım etmemiz için bize ihtiyacı var, bu çok kolay bir şey, tüm milletler birlikte çalışmalı. Silahlanmayı durdurun” ifadesini kullandı.

‘HAYVANLA PARTNER OLMAMALISINIZ’

“Rusya, Suriye’ye ateşelenen bütün füzeleri düşüreceği sözünü verdi! Hazır ol Rusya, çünkü onlar geliyor, güzel ve yeni ve ‘akıllı’! Gazla öldüren ve bundan keyif alan bir hayvanla partner olmamalısınız.” “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil en kötü seviyede. Bunun için bir neden yok. Rusya’nın ekonomisine yardım etmemiz için bize ihtiyacı var, bu çok kolay bir şey, tüm milletler birlikte çalışmalı. Silahlanma yarışını durdurun”

‘EĞER AMERİKALILAR ATEŞLERSE FÜZELER DÜŞÜRÜLECEK’

Bugün Rusya’nın Lübnan Büyükelçisi Suriye’ye ateş edilen herhangi bir ABD füzesinin vurulacağını açıklamıştı. Alexander Zasypkin, Hizbullah’a yakın El Manar televizyonuna yaptığı açıklamada “Eğer Amerikalılar bir füze ateşlerse füzeler düşürülecek” ifadelerini kullandı. İngiliz basınının haberine göre ise İki Rus milletvekili, Amerikan ordusunun Suriye’yi vurması halinde buna askeri bir karşılık verilmesi için Kremlin’e çağrı yapmıştı.

TRUMP ESAD’A YANIT SÖZÜ VERMİŞTİ

Rusya ve ABD, dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye’deki kimyasal saldırılar hakkında uluslararası bir soruşturma için getirdikleri ayrı önerileri karşılıklı olarak engellediler.ABD Başkanı Donald Trump, pazartesi günü yaptığı açıklamada, kimyasal silah saldırısının sorumlusunun belirlenmesinden sonra hızlı ve güçlü bir karşılık verileceğini söylemişti.

RUSYA’DAN CEVAP GELDİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın savaş ilanı niteliğindeki açıklamasına Rusya’dan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Akıllı füzeler hükümeti değil teröristleri hedef almalı. Akıllı füzeler, iddia edilen kimyasal saldırı delillerini yok edecek bi adım olabilir.” denildi.

ABD-Rusya restleşmesine Türkiye’den ilk tepki

ABD-Rusya gerilimi son yılların en yüksek tonunda ilerlerken Türkiye’den itidal çağrısı geldi. Trump’ın ‘Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya’ tweet’inden dakikalar sonra Rusya’dan yanıt geldi. Bu gelişmelerin ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan açıklama geldi. Bozdağ, “Sorunlar askeri yöntemle çözülemez” ifadelerini kullandı.Başbakan Binali Yıldırım’da Trump’ın tweetiyle ilgili “Sokak kabadayıları gibi kavga ediyorlar. Sonucu sivil insanlar ödüyor. Zaman rekabet zamın değildir. Zaman bölgedeki yaralı sarma zamanıdır” dedi.

  1. Dünya Savaşı’nın ayak sesleri mi?

Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Alexander Zasypkin, “ABD’nin Suriye’ye göndereceği füzeler düşürülecek” açıklamasında bulundu. İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Rusya’da şahin milletvekillerinin Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Suriye’ye saldırı düzenlemesi halinde ABD füzelerini vurma çağrısı yaptıklarını yazdı. Rusya ve ABD’nin Suriye konusundaki karşılıklı açıklamaları suların ısınmasına neden oluyor. ‘Esad Suriye’den İran’a kaçtı’ iddiası ise rejim tarafından reddedildi. Jerusalem Post gazetesine konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, İsrail’in Suriye’ye saldırmasının ardından İran’ın İsrail’e karşı eyleme girişmesi durumunda, ‘Esad rejimi ve Esad’ın kendisi haritadan silinecek’ ifadesini kullandı.

egehaber.com

Hakkında Cemil Zeybeker

Cemil Zeybeker
Torbalı’da, Türkiye'de ve dünyada meydana gelen olaylar ve gelişmeleri ajanslar ve kendi ekibimiz aracılığıyla takip ederek size sunuyoruz. Sitemizde, kendi mahallenizden dünyanın en uzak köşesine kadar her yer ile ilgili haber okuyabilirsiniz.