Anasayfa » İzmir » 16 Mayıs Çarşamba Lozan Meydanı İzmir Atatürk Lisesi önünde İzmir Marşı’nı söyleyecekler…

16 Mayıs Çarşamba Lozan Meydanı İzmir Atatürk Lisesi önünde İzmir Marşı’nı söyleyecekler…

İzmir Atatürk Lisesi müdürü Selamettin Demirhan’ın mezuniyet töreninde İzmir ve 10. Yıl Marşlarının dinlenmesine getirdiği yasağa tepkiler çığ gibi büyüyor… Her kesimden tepkiler peş peşe geldi Defolup gidene kadar… 16 Mayıs Çarşamba günü İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri ve vatandaşlar Lozan meydanı Atatürk Lisesi önünce saat 16.00’da toplanıp hep birlikte İzmir Marşını, Onuncu Yıl marşını ve okul marşını söyleyecekler…

 

İzmir Atatürk Lisesi müdürü Selamettin Demirhan’ın mezuniyet töreninde İzmir ve 10. Yıl Marşlarının dinlenmesine getirdiği yasağa tepkiler çığ gibi büyüyor…  Her kesimden tepkiler peş peşe geldi Defolup gidene kadar… 16 Mayıs Çarşamba günü İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri ve vatandaşlar Lozan meydanıAtatürk Lisesi önünce saat 16.00’da toplanıp hep birlikte İzmir Marşını, Onuncu Yıl marşını ve okul marşını söyleyecekler…

“Okul müdürü istifa edip gidene kadar bu okulun önünden ayrılmayacağız”

Okul önünde bir araya gelen vatandaşlar, müdürün yasaklarına tepki gösterirken, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır “Okul müdürü istifa edip gidene kadar bu okulun önünden ayrılmayacağız” diye tepkisini dile getirdi.
Okul önünde toplanan vatandaşlar okul müdürünün İzmir ve 10. Yıl marşlarına getirdiği yasağın kabul edilemez olduğunu, okul müdürünün ya istifa etmesini ya da görevinden alınmasını haykırdılar.

“Defolup gidene kadar bu işin peşini bırakmayacağız”

Okul önündeki protestoya katılan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir milletvekilleri olarak, okul müdürü okuldan gidene kadar okulun önünden ayrılmayacaklarını ifade etti. Bayır “Öyle görünüyor ki okul müdürü buranın İzmir, bu okulun da Atatürk Lisesi olduğunu unutmuş. Bu okul müdürü görevden alınana, ya da defolup gidene kadar bu işin peşini bırakmayacağız.” Diyerek meydan okudu.

‘Karanlığa teslim olmayacağız’

Okul önünde toplanan vatandaşlar sık sık ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ve ‘Karanlığa teslim olmayacağız’ sloganları atarak okul müdürünün 10. Yıl ve İzmir Marşlarını yasaklamasına tepkisini dile getirdi. Okul önündeki protestoya okul velileri, Öğrenci Veli Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri, Eğitim-İş yöneticileri ile mahalle muhtarlarının katıldığı görüldü.

Atatürk Lisesi Mezunları Derneği’nden açıklama

Öte yandan bir grup mezun, okulun önünde toplanırken, Dernek Başkanı Murat Saraç da basın açıklamasını okudu. Üzücü bir olay olduğunu belirten Saraç, “Okulumuz aydınlık geleceği sağlayan bir okul. Aydınlık geleceğin gençlerini yetiştiren okulumuzun bu şekilde anılması da üzüntü verici. Pek çok yerden tepki geldi. Burada aslında eğitim sistemiyle ilgili zihniyet değişimine ihtiyaç var. Tepkimiz isimlerle ilgili değil. Biz zihniyetin değişmesini istiyoruz” dedi.

Egehaber.com

Hakkında Cemil Zeybeker

Cemil Zeybeker
Torbalı’da, Türkiye'de ve dünyada meydana gelen olaylar ve gelişmeleri ajanslar ve kendi ekibimiz aracılığıyla takip ederek size sunuyoruz. Sitemizde, kendi mahallenizden dünyanın en uzak köşesine kadar her yer ile ilgili haber okuyabilirsiniz.